Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 07.10.2021
  • Groclin chce kupić spółkę CountMe z segmentu e-commerce. Groclin podpisał list intencyjny w sprawie ustalenia wstępnych warunków kupna 100 proc. udziałów we wrocławskiej spółce z segmentu e-commerce CountMe - poinformował Groclin w komunikacie. Rozliczenie transakcji ma nastąpić w drodze wymiany akcji Groclinu na udziały w CountMe. CountMe jest podmiotem operującym w segmencie e-commerce, a jego głównym obszarem działalności jest zarządzanie portalem, aplikacją oraz marką LESS. Portal LESS_ jest narzędziem do zakupu i sprzedaży przedmiotów używanych (m.in. odzieży używanej, elektroniki, sprzętu sportowego, książek czy zabawek). Według stanu na 5 października 2021 r., w aplikacji zarejestrowało się blisko 800 tys. użytkowników. (…) (PAP Biznes)

    Komentarz DM Banku BPS. Groclin, po drastycznym spadku przychodów w 2020 r. spowodowanym niskimi wolumenami zamówień składanymi przez klientów Spółki, wpływem pandemii COVID-19 na branżę automotive oraz mniejszym portfelem prowadzonych projektów w związku z wygaszeniem projektów niskomarżowych i wysokokosztowych zmuszony został dokonać restrukturyzacji działalności. Po ogłoszeniu w kwietniu 2021 r. strategii zakładającej reorientację Spółki w stronę szerokorozumianej elektromobilności, projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz inteligentnych rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego przyszedł czas na branżę re-commerce (handel internetowy używanymi przedmiotami, tj. m. in. odzieżą, elektroniką, sprzętem sportowym, książkami i zabawkami). Groclin planuje kupić 100 proc. udziałów we wrocławskiej spółce CountMe (w zamian właściciele CountMe nabędą część akcji Groclinu). Głównym obszarem działalności CountMe jest zarządzanie portalem, aplikacją oraz marką LESS (narzędzie do zakupu i sprzedaży przedmiotów używanych mającej prawie 800 tys. użytkowników wg stanu na 5 października 2021 r.). Komercyjny globalny rynek sprzedaży samych używanych ubrań ma do 2023 r. wzrosnąć o ponad 75 proc. (do 23 mld USD), z kolei, w 2028 r. cały rynek second hand ma być wart już 64 mld USD wobec 44 mld USD wartości rynku tzw. szybkich kolekcji (fast fashion) nowych ubrań. W naszej ocenie, podobnie jak ogłoszenie w kwietniu nowej strategii wraz ze wstępnymi pozytywnymi wynikami nowych segmentów przełożyło się na wzrost cen akcji o 49,4 proc., tak w przypadku procedowanego przejęcia również widzimy potencjał do wzrostu notowań Groclinu. Nie bez znaczenia jest także siła marketingowa stojąca za tą transakcją. Udziałowcem CountMe jest m.in. Robert Lewandowski. (Ł. Bryl)

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).