KRYNICA VITAMIN SA. Aktualizacja informacji w sprawie roszczeń kontrahenta. W nawiązaniu do raportów bieżących Krynica Vitamin S.A. ("Emitent", "Spółka") nr 37/2021 z dnia 26 listopada 2021 r. i 38/2021 z dnia 7 grudnia 2021 r. dotyczących: - roszczeń kontrahenta umowy z dnia 10 listopada 2020 r., o zawarciu której Emitent informował w raporcie nr 35/2020 (dalej: "Kontrahent"), - braku potwierdzenia co do zasady i wysokości tych roszczeń, - deklaracji pełnomocnika Kontrahenta co do podjęcia wysiłku w celu zażegnania sporu w drodze mniej formalnych konsultacji i negocjacji ze Spółką, prowadzonych w dobrej wierze i w celu osiągniecia porozumienia bez wchodzenia na drogę formalnego sporu, - otrzymania informacji wskazującej na podwyższenie poziomu roszczeń do ok. 36 mln USD, Zarząd Emitenta informuje o otrzymaniu w dniu 24 grudnia 2021 r. w godzinach wieczornych od przedstawiciela prawnego Kontrahenta oświadczenia, że o ile otrzyma on dodatkowe wyjaśnienia od Emitenta w uzgodnionym przez Strony trybie, to, co do zasady, zgadza się wstrzymać z decyzją o rozpoczęciu ewentualnego arbitrażu do 31 stycznia 2022 roku czyli poza pierwotny termin 90 dni, przeznaczony na negocjacje stron, upływający w dniu 6 stycznia 2022 r. Kontrahent zaznaczył zarazem, że wydłużenie terminu nie oznacza jego rezygnacji z jakichkolwiek przysługujących mu uprawnień, jednak oczekuje kontynuowania rozmów przez Strony. W ocenie Emitenta wydłużenie terminu pozwoli Stronom lepiej zbadać przyczyny reklamacji, przeprowadzić analizy przez ekspertów i dodatkowe badania Emitenta w magazynach Kontrahenta, które rozpoczną się z początkiem 2022 roku. (…). (PAP Biznes)
Komentarz DM Banku BPS. Krynica Vitamin otrzymała wydłużenie terminu na wyjaśnienie zakresu i przyczyn szkód jakie powstały u Kontrahenta Spółki wynikających z wad dostarczonych produktów w postaci cieknących puszek aluminiowych i rozrywających się opakowań kartonowych. Wcześniej Spółka informowała, że wysokość roszczeń ze strony Kontrahenta została podwyższona z 15 mln USD do 36 mln USD. Pierwotny termin 90 dni od otrzymania informacji (9 października 2021) na rozpatrzenie reklamacji i na negocjacje stron został wydłużony z 6 do 31 stycznia 2022. W naszej ocenie jest to korzystna informacja mająca również pozytywny wpływ na notowania. Kurs akcji Krynica Vitamin od momentu pierwszego upublicznienia informacji o roszczeniu spadł o 7,2 proc. i na koniec sesji piątkowej wyniósł 15,4 zł (przy tegorocznym maksimum z lutego na poziomie 25,7 zł za akcję). Informacja o wydłużeniu terminu pokazuje także kontynuację gotowości i chęci Kontrahenta do osiągniecia porozumienia polubownie bez wchodzenia na drogę formalnego sporu i podejmowania formalnych mediacji a potem sporu przed arbitrażem. Wartość zgłaszanego roszczenia (ok. 146 mln PLN) jest około dwa razy większa niż kapitały własne Spółki (73,8 mln PLN) i wynosi około połowy przychodów Spółki za 3 kwartały 2021 (305,4 mln PLN). Uważamy, że wysokość wnioskowanej kwoty pozwala domniemywać, że jej realne uzyskanie jest mało prawdopodobne i stanowi zapewne istotny element strategii negocjacyjnej Kontrahenta. (Ł. Bryl)
Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).
ANALIZA TECHNICZNA WEEKLY
ANALIZY I REKOMENDACJE