GTC chce sfinansować ekspansję strategiczną ze środków własnych, ale może też zdecydować się na podwyższenie kapitału. GTC sfinansuje ekspansję swojej strategii ze środków własnych, ale może też potrzebować nowego kapitału. Potencjalne podwyższenie kapitału będzie się mieściło w przedziale 150-250 mln euro - podała spółka w komunikacie prasowym. W komunikacie poinformowano, że planowane podwyższenie kapitału wesprze rozwój strategii GTC i przyczyni się do dalszej poprawy wskaźników ESG firmy, a przy obecnym poziomie zadłużenia i rentowności obligacji GTC, spółka może dążyć do redukowania poziomu zadłużenia. (…) (PAP Biznes)
GTC miało w II kw. 25 mln euro zysku netto jednostki dominującej wobec 19,2 mln euro konsensusu. GTC odnotowało w II kw. 2022 roku 25 mln euro zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 12,5 mln euro przed rokiem - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto wyniesie 19,2 mln euro, a prognozy analityków znajdowały się w przedziale 16,7-23,1 mln euro. Przychody grupy wyniosły w II kw. 42,5 mln euro wobec 41,6 mln euro rok wcześniej. Konsensus PAP Biznes zakładał przychody na poziomie 42 mln euro (przedział 41-43 mln euro). W całym pierwszym półroczu 2022 r. przychody GTC wyniosły 84,3 mln euro, w porównaniu do 78,8 mln euro przed rokiem. Zysk netto j.d. wzrósł do 40 mln euro z 21 mln euro w analogicznym okresie 2021 r. (…) (PAP Biznes)
Komentarz DM Banku BPS. Wyniki GTC za II kwartał oceniamy jako dobre. Grupa wypracowała łączne przychody wyższe o 2,2 proc. niż w II kwartale 2021 (42,5 mln euro wobec 41,6 mln euro rok wcześniej), które były zgodne z oczekiwaniami rynku. Istotnie poprawił się zysk netto jednostki dominującej, który wzrósł z 21 mln euro w II kwartale 2021 do 40 mln euro. Silny wpływ na wynik netto miał zysk z aktualizacji wartości nieruchomości inwestycyjnych (13,2 mln euro wobec 1,5 mln euro rok wcześniej), który wynikał z: postępów w wynajmie i budowie budynku GTC X w Serbii, ukończenia budynku Pillar na Węgrzech oraz planowanej sprzedaży budynków w Chorwacji. GTC planuje dalej rozwijać ekspansję, w tym zagranicą i będzie potrzebować do tego kapitału (środki własne lub zewnętrzne). Grupa już wcześniej informowała o rewizji strategii, która zakłada inwestycje w parki innowacji i technologii, obiekty energii odnawialnej oraz w budowę aktywów mieszkaniowych na wynajem. W naszej ocenie, nowa strategia jest w stanie przynieść Grupie wyższą stopę zwrotu niż w przypadku dotychczasowych inwestycji tradycyjnych. Pozytywnie oceniamy także zwrot w kierunku bardziej zrównoważonych segmentów rynku nieruchomości, co powinno również zainteresować inwestorów instytucjonalnych, którzy często zwracają uwagę na czynniki ESG w ocenie aktywów inwestycyjnych. Notowania GTC od połowy czerwca znajdują się w trendzie wzrostowym. W naszej ocenie trend ten, mimo niekorzystnego środowiska makroekonomicznego, może być kontynuowany. (Ł. Bryl)
Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).
ANALIZA TECHNICZNA WEEKLY
ANALIZY I REKOMENDACJE