Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 23.12.2022
  • Pepco Group miało w 2021/22 r. 731 mln euro bazowej EBITDA, wyniki zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Pepco Group miało w roku obrotowym 2021/22, zakończonym 30 września 2022 r., 731 mln euro bazowej EBITDA, co oznacza wzrost o 13 proc. rdr - podała spółka w raporcie rocznym. Wyniki są zgodne z przedstawionymi wcześniej przez spółkę wynikami wstępnymi. Pepco Group miało w roku obrotowym zakończonym 30 września 2022 r. 4.823 mln euro przychodów (wzrost o 17 proc. rdr). Bazowy zysk przed opodatkowaniem wyniósł 300 mln euro. Marża zysku brutto spadła o 2,1 pp. do 40,8 proc. Zadłużenie netto na koniec września było na poziomie 1.404 mln euro (wg MSSF 16, wzrost o 202 mln euro rdr. Nakłady inwestycyjne grupy wyniosły 225 mln euro i były 73 mln euro wyższe niż w roku obrotowym 2021. Pepco podtrzymało, że chce w roku obrotowym 2022/23 osiągnąć kilkunastoprocentowy wzrost EBITDA przy stałych kursach wymiany, jeśli nie dojdzie do istotnego pogorszenia warunków makro. (PAP Biznes)

    Komentarz DM Banku BPS. Wyniki za rok obrotowy 2021/22 (od października 2021 do września 2022) są bardzo dobre i lepsze niż rok temu. Przychody wzrosły o 17 proc. r/r do 4,823 mld euro, zaś zysk EBITDA wyniósł 731 mln euro (wzrost o 13 proc. r/r). Za wzrosty przychodów odpowiadała przede wszystkim marka Pepco, której dynamika wyniosła 25,2 proc. (marka Poundland odnotowała wzrost na poziomie 7,8 proc. r/r). Podane wyniki są zgodne z szacunkami, jakie Spółka podała wcześniej. Dobre wyniki Pepco mają swoje źródło we wciąż dobrej sytuacji makroekonomicznej gospodarki polskiej. Sprzedaż detaliczna w listopadzie w cenach stałych wzrosła o 1,6 proc. r/r (nominalnie wzrost wyniósł 18,4 proc. r/r), przy czym sprzedaż odzieży i obuwia w październiku zwiększyła się realnie o 18,9 proc. r/r. Bogacenie się polskiego społeczeństwa powoduje, że towary takie odzież i obuwie stają się produktami podstawowymi, na które istnieje zapotrzebowanie niezależnie od cyklu koniunkturalnego. Stąd, w obliczu zbliżającej się recesji w Polsce, która ma mieć miejsce w I półroczu przyszłego roku, spółki, takie jak Pepco mogą stanowić w dłuższym terminie ciekawą alternatywę inwestycyjną. Na koniec sesji w czwartek kurs Pepco wyniósł 40,1 zł za akcję, będąc 15,6 proc. poniżej tegorocznego szczytu z marca. Po silnych wzrostach zapoczątkowanych w październiku, obecnie na akcjach Pepco trwa konsolidacji w przedziale 38-41 zł. W naszej ocenie, podane wyniki zgodne z wcześniejszymi szacunkami nie stanowią obecnie wystarczająco silnego impulsu do wyjścia ponad górny poziom konsolidacji. (Ł. Bryl)

    23.12.2022

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).