Echo rozpycha się na rynku najmu. Deweloper stawia na mocny rozwój spółki Resi4Rent, która ma wypełnić lukę podażową szacowaną nawet na 2 mln mieszkań. Gdy w 2018 r. Echo Investment uruchamiało działającą na rynku najmu spółkę Resi4Rent, nikt raczej nie spodziewał się, że cztery lata później sektor będzie przeżywał prawdziwe oblężenie. Do takiej sytuacji doprowadził nie tylko masowy napływ imigrantów z Ukrainy, ale też zaostrzona polityka kredytowa banków, która zmusiła wielu Polaków do rezygnacji z zakupu własnego M. Zainteresowanie najmem jest dziś tak duże, twierdzą pośrednicy, że w niektórych miastach zaczyna brakować wolnych lokali. Wypełnienie luki podażowej to główny cel spółki Resi4Rent, w której Echo Investment ma 30 proc. udziałów, a 70 proc. firma Griffin Capital Partners, działająca w imieniu globalnego funduszu PIMCO. (…) Źródło: Puls Biznesu (pb.pl) https://www.pb.pl/echo-rozpycha-sie-na-rynku-najmu-1166602
Komentarz DM Banku BPS. Tegoroczne wyniki Echo Investment oceniamy jako dobre. Pierwsze półrocze tego roku upłynęło spółce Echo Investment na sprzedażach biurowców, wzrostu wartości aktywów i przygotowaniu nowych projektów do realizacji. Spółka odnotowała wzrost przychodów, wzrost zysku operacyjnego oraz zysku netto w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Rosnące koszty materiałów budowlanych, utrzymująca się presja na wzrost wynagrodzeń w sektorze oraz kłopoty z dostępnością pracowników a także wzrost stóp procentowych przekładający się na wyższe koszty finansowe, a więc problemy z jakimi zmaga się cała branża, przekładają się na spadek rentowności na realizowanych projektach. W przypadku Echo Investment największym czynnikiem ryzyka jest wysoki poziom zadłużenia (na koniec pierwszego półrocza wskaźnik ogólnego zadłużenia wyniósł 0,72 przy średniej dla sektora 0,53). Spółka zbudowała jednak solidny bank ziemi oraz rozpoczyna realizację projektów w atrakcyjnych lokalizacjach, co w naszej ocenie sprawia że ryzyko sprzedaży mieszkań poniżej planu jest znacznie niższe niż u konkurentów. W przypadku spółki Resi4Reent jak również zainteresowania innych podmiotów działających na rynku najmu, w naszej ocenie lokalizacja jest kluczowa. Jednym z najbardziej wyczekiwanych projektów Spółki jest inwestycja przy Towarowej 22 w centrum Warszawy w dzielnicy Wola. Na działce o powierzchni 6,5 ha mieściła się w przeszłości drukarnia Dom Słowa Polskiego, a ostatnio centrum handlowe Jupiter, którego rozpoczęło się już wyburzanie. W tym miejscu Echo Investment planuje budowę nowoczesnego kompleksu mixed-use. Spółka rozpoczyna również projekt Wita Stwosza w Krakowie zakłada budowę kompleksu z mieszkaniami, biurami i gastronomią, którego centralnym punktem będzie publiczny plac. Inwestycja powstać ma przy ul. Wita Stwosza, sąsiadującą z Muzeum Armii Krajowej. Budowa 180 mieszkań o łącznej powierzchni 8,6 tys. mkw. ma się rozpocząć w drugim kwartale 2023 roku, podobnie części biurowej. W naszej ocenie Spółka ma spory potencjał do wzrostu, jednak utrzymujący się negatywny sentyment do branży, ze względu na niższą zdolność kredytową, która przekłada się na spadek liczby mieszkań na rynku odbija się na notowaniach Echo Investment. Od początku roku kurs akcji spadł o prawie 20%. (A. Wizner)
Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).
ANALIZA TECHNICZNA WEEKLY
ANALIZY I REKOMENDACJE