PZU zbliża się do słońca i wiatru. Polacy polubili OZE, a ubezpieczyciele coraz odważniej wchodzą na świeży rynek. Bardziej zielony chce być również państwowy ubezpieczyciel. PZU niedawno wprowadził do oferty majątkowej ekopolisy dla osób indywidualnych oraz małych i średnich firm, a teraz wychodzi z podobną propozycją również do dużego biznesu. W ramach “zielonego” asortymentu chce chronić farmy fotowoltaiczne i wiatrowe przed ryzykiem ognia, uderzenia pioruna, huraganu, gradu, przepięć, kradzieży. Na tym nie koniec: zabezpieczy firmy także przed stratami spowodowanymi awarią lub uszkodzeniem instalacji na farmach, co skutkuje przerwą w produkcji energii i jej dostawach dla kontrahentów. W przypadku przydomowych elektrowni ubezpieczy ryzyko mniejszej niż spodziewana produkcji energii spowodowanej brakiem sprzyjającej pogody. (…) (Źródło: Puls Biznesu) https://www.pb.pl/pzu-zbliza-sie-do-slonca-i-wiatru-1129997
Komentarz DM Banku BPS. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) w 2020 r. Polska zajęła czwarte miejsce pod względem przyrostu mocy z OZE (za Niemcami, Holandią i Hiszpanią), a największą dynamikę wykazał segment fotowoltaiki. Rosnące zainteresowanie Polaków czystą energię chce wykorzystać PZU, które w po wprowadzeniu niedawno ekopolisy dla osób indywidualnych oraz MŚP, kieruje ofertę ubezpieczeń do dużego biznesu. Oprócz standardowej oferty ochrony farm fotowoltaicznych i wiatrowych przed zdarzeniami losowymi oraz czynnikami pogodowymi, PZU zabezpieczy także przed awarią i uszkodzeniami instalacji oraz mniejszą niż spodziewana produkcja z powodu niesprzyjającej pogody (tzw. derywaty pogodowe). W naszej ocenie działania podejmowane przez PZU są słuszne, ponieważ stanowią odpowiedź na potrzeby szybko rosnącego segmentu, a tym samym umożliwiają rozszerzenie bazy przychodowej. Jak podaje Spółka do końca 2021 PZU chce sprzedać 11 tys. polis PZU Eko Energia (produkt przeznaczony dla klientów indywidualnych), a w przyszłym prawie trzy razy więcej. Nie należy jednak zapominać o ryzyku towarzyszącym tego typu ubezpieczeniom. Część instalacji w Polsce została zamontowana przez firmy bez doświadczenia oraz przy braku zachowania należytej staranności, co może powodować pożary obciążające ubezpieczyciela. Niemniej jednak, OZE mają wciąż wysoki potencjał rozwoju, mimo proponowanych przez rząd od 2022 r. zmian w rozliczeniach mikroinstalacji prosumenckich. Skierowanie oferty ubezpieczeń do dużych przedsiębiorstw, coraz mocniej odczuwających rosnące ceny energii, stanowi odpowiedź PZU na aktywność biznesu w obszarze inwestycji w OZE. (Ł. Bryl)
Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).
ANALIZA TECHNICZNA WEEKLY
ANALIZY I REKOMENDACJE