Energa, Enea i Tauron złożyły do URE wnioski o wzrost taryf – media. Energa, Enea i Tauron złożyły do URE wnioski o zmianę obowiązującej taryfy na sprzedaż energii odbiorcom w gospodarstwach domowych - podał portal WysokieNapiecie. pl, powołując się na nieoficjalne informacje. Z informacji portalu wynika, że najniższy wiosek (złożony przez Tauron), opiewa na ok. 6 proc. do końca 2022 roku. (PAP Biznes)
Komentarz DM Banku BPS. Wysokie ceny prądu dla odbiorców indywidualnych będą jeszcze wyższe. Trzy największe polskie spółki energetyczne (w indeksie WIG-Energia stanowią one 77% portfela) złożyły do URE wniosek o zmianę (wzrost) taryfy na sprzedaż prądu gospodarstwom domowym. Dla konsumentów oznacza to dalsze podwyżki i wzrost inflacji, co spowoduje spadek ich siły nabywczej. Dla Spółek energetycznych zatwierdzenie nowej taryfy to wyższe przychody. Wzrost cen energii elektrycznej wynika z wysokich cen węgla kamiennego i brunatnego. Pionowa integracja Enei, Energii oraz Tauronu (Spółki są właścicielami kopalni wydobywających surowiec) pozwala tym spółkom chronić się do pewnego stopnia przed wzrostem cen węgla, a tym istnieje potencjał do wypracowana wysokich marż przez te Spółki. Po I kwartale 2022 marża EBIT w Enei wyniosła 9,4 proc. (EBIT na poziomie 679,9 mln zł), w Energa 16,3 proc. (EBIT wyniósł 806 mln zł), w Tauronie 14,2 proc. (EBIT równy 1,391 mld zł). W naszej ocenie, w II kwartale Spółki energetyczne mogą się pochwalić jeszcze lepszymi wynikami. Warto odnotować, że WIG-Energia to jeden z niewielu indeksów na GPW, który od początku roku wzrósł (plus 26,1 proc.) przy spadku indeksu szerokiego rynku w analogicznym okresie o 22,7 proc. (Ł. Bryl)
Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).
ANALIZA TECHNICZNA WEEKLY
ANALIZY I REKOMENDACJE