Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 07.02.2023
  • Protektor nie zrealizuje przyjętej na lata 2020-23 strategii. Protektor ocenia, że realizacja strategii na lata 2020-2023 nie jest możliwa w obecnym otoczeniu rynkowym. Zarząd zdecydował o jej uchyleniu - podała spółka w komunikacie. W tym roku rozpoczną się prace nad nową strategią, uwzględniającą zmienione otoczenie makroekonomiczne i sytuację polityczną. "(...) realizacja strategii 2020-2023 w aktualnym, zmienionym w stosunku do przewidywanego otoczeniu rynkowym nie jest możliwa ani uzasadniona. W związku z tym, zarząd postanowił podjąć uchwałę o jej uchyleniu. W ocenie zarządu, ww. strategia została częściowo zrealizowana w następujących obszarach: w zakresie konsolidacji i przeniesienia działów wspólnych do Polski, przebudowy struktury organizacyjnej, rozwoju produktu, wdrożenia własnego sklepu internetowego. Spółka jest także w trakcie zmiany struktury produkcji. Nie udało się natomiast zrealizować zakładanych wyników finansowych" - napisano w komunikacie. Przyjęta w 2020 r. strategia do 2023 r. zakładała m.in. zwiększenie przychodów ze sprzedaży do poziomu ok. 180 mln zł, poprawę marży EBITDA do poziomu co najmniej 14 proc. oraz stałą politykę dywidendową. Długofalowe cele zakładały także transformację grupy ze statycznego producenta i dystrybutora w dynamiczną i innowacyjną firmę, działającą w segmencie Personal Protective Equipment (PPE) oraz dywersyfikację źródeł przychodów i nowe segmenty produktowe, w tym środki ochrony osobistej i inteligentną odzież, które miały stanowić do 20 proc. udziału w całkowitych przychodach ze sprzedaży. (…) (PAP Biznes)

    Komentarz  DM Banku BPS.  Przyjmując w 2020 roku strategię, Zarząd Protektora nie mógł przewidzieć czasu oraz zakresu oddziaływania pandemii na różne sektory, do których adresuje swoje produkty. Nie mógł również przewidzieć rozpoczęcia wojny na Ukrainie oraz jej konsekwencji dla europejskich gospodarek. Podjęte w ramach strategii działania m.in. przeniesienie części procesów do Polski, uporządkowanie struktur, kanałów sprzedaży oraz logistyki uważamy za słuszne, jednak nie przyniosły one pozytywnych efektów tak szybko, jak Zarząd Spółki zakładał. Przyjęte założenia były naszym zdaniem zbyt optymistyczne, a oddalająca się perspektywa ich realizacji zniechęcała inwestorów. Notowania Protektora od połowy 2020 roku znalazły się w długoterminowym trendzie spadkowym, osiągając minimum w grudniu 2022 na poziomie 1,97 zł. Od tego czasu kurs akcji podjął próbę zmiany trendu lecz wciąż brakuje impulsu do wyprowadzenia mocniejszego ruchu wzrostowego. Uważamy, że nowe realia przyniosły Spółce zarówno zagrożenia (zakład produkcyjny w Nadniestrzu), jak i szanse w postaci wzrostu wydatków na obronność czy większe zainteresowanie obuwiem paramilitarnym marki GROM.  Zaprezentowanie nowej strategii być może będzie bodźcem do innego spojrzenia na Spółkę oraz jej perspektywy.  (A. Wizner)

    07.02

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).