Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 04.04.2022
  • ATAL SA sprzedał w pierwszym kwartale 754 lokale. Atal zawarł w pierwszym kwartale 2022 roku 754 umów deweloperskich i przedwstępnych - poinformował deweloper w komunikacie. Tegoroczny potencjał sprzedaży grupa obecnie szacuje na 3.000-3.500 lokali, a potencjał przekazań na ok. 3.500 lokali. W styczniu podpisano 267 umów deweloperskich i przedwstępnych, w lutym 226 umów, a w marcu 261. "Tegoroczne, niższe niż przed rokiem, plany kontraktacji wynikają z ostrożności. W obecnej sytuacji szacujemy osiągnięcie ok. 75 proc. tego, na co liczylibyśmy w normalnych okolicznościach. Jest to bardzo konserwatywny szacunek. W tej kalkulacji uwzględniamy spowolnienie decyzji po stronie kupujących spowodowane niepewnością. Klienci oraz banki muszą znaleźć złoty środek, jak finansować się w okresie przejściowym, kiedy pieniądz jest droższy. (…) (PAP Biznes)

    Komentarz DM Banku BPS. Pierwsze trzy miesiące 2022 r. to relatywnie stabilna liczba podpisanych umów deweloperskich i przedwstępnych przez Atal. Średnio Spółka podpisywała 251 umów miesięcznie, co stanowi 75 proc. tego, co można by było osiągnąć w normalnych okolicznościach. Widać wyraźnie, że na popyt na mieszkania wpływ mają obecnie dwa czynniki: wyższe stopy procentowe zmniejszające zdolność do zadłużania się konsumentów oraz niepewność spowodowana wojną w Ukrainie. W naszej ocenie czynniki te jednak nie spowodują trwałego spadku zainteresowania nieruchomościami w Polsce, choć w 2022 r. Atal planuje przekazać i sprzedać mniej lokali niż w zeszłym roku (w 2022 r. zakładana liczba przekazanych lokali to ok. 3500 lokali, a sprzedanych ok. 3000-3500 lokali, podczas gdy w 2021 r. liczba przekazań wyniosła 3700, a liczba sprzedanych lokali 4258). Mniejsze wartości wynikają z chwilowo osłabionego popytu, choć należy mieć na uwadze, że przy dwucyfrowej inflacji (10,9% odczyt za marzec) inwestycje w mieszkania są wciąż atrakcyjne. Obserwowane obecnie wzmożone zainteresowanie wynajmem mieszkań powoduje, że podwyższony koszt rat kredytowych jest częściowo amortyzowany wpływem z tytułu zwiększonych stawek najmu, co z kolei będzie stymulować inwestycje w mieszkania pod wynajem. Stąd nie spodziewamy się trwałego spadku zainteresowania rynkiem mieszkaniowym. Dodatkowo postrzegamy fundamenty Atala jako solidne. Niedawno opublikowane wyniki za 2021 r. okazały się istotnie lepsze niż przed rokiem. Przychody wyniosły 648,7 mln zł (wzrost o 30,7 proc. r/r i 71,2 proc. k/k), a zysk netto wyniósł 141,5 mln zł (66,4 proc. więcej niż rok temu i 92,6 proc. więcej w stosunku do poprzedniego kwartału). Spółka poprawiła także rentowność (marża netto wzrosła o 4,7 pp. r/r do 21,8 proc.). (Ł. Bryl)

    4.04

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).