Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 04.03.2022
  • GRUPA AZOTY SA. Informacja na temat wpływu sytuacji polityczno - gospodarczej na terytorium Ukrainy na działalność Emitenta i Grupy Kapitałowej. Zarząd spółki Grupa Azoty S.A. ("Emitent") zdiagnozował obszary potencjalnego ryzyka, które mogą istotnie wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe Emitenta i jego Grupy Kapitałowej ("Grupa Azoty") w związku z agresją Rosji na Ukrainę: 1. Potencjalne ryzyko wystąpienia zakłóceń w dostawach gazu ziemnego do spółek Grupy Azoty. Dostawy gazu ziemnego realizowane są w ramach umowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A., aktualnie dostawy gazu ziemnego na potrzeby Grupy Azoty przebiegają bez zakłóceń. Grupa Azoty na bieżąco monitoruje sytuację w zakresie podaży gazu i przygotowuje scenariusze awaryjne, na wypadek konieczności ograniczenia produkcji w przypadku ograniczenia dostaw gazu ziemnego. Sytuacja w tym obszarze może ulec zmianie w zależności od decyzji dostawcy paliwa oraz operatora krajowej sieci przesyłowej gazu ziemnego. 2. Ryzyko dotyczące ceny i dostępności surowców strategicznych w przypadku surowców dostarczanych z terytorium Ukrainy, a także z krajów objętych sankcjami - Rosji i Białorusi. Ryzyko to dotyczy dostaw propylenu i soli potasowej, a jego materializacja możliwa jest zarówno ze względu na mniejszą dostępność, wzrost cen surowców oraz problemy logistyczne. Zakłócenia mogą powodować niedostępność również innych surowców, jednak na datę publikacji niniejszego raportu Emitent nie identyfikuje istotnego ryzyka w zabezpieczeniu dostaw ze źródeł alternatywnych. (…) (PAP Biznes)

    Komentarz DM Banku BPS. Grupa Azoty dokonała czteropunktowego przegląd wpływu wojny na Ukrainie na bieżącą działalność operacyjność. Wynika z niej, że największe ryzyko to zmiany w harmonogramie realizacji projektów inwestycyjnych na skutek odpływu pracowników z uwagi na powszechną mobilizację na Ukrainie. Grupa zauważa także, że istnieje ryzyko wzrostu cen i/lub braku dostępności surowców strategicznych (głównie propylenu i soli potasowej), które sprowadzane były z Ukrainy, Rosji i Białorusi, ale jednocześnie uspokaja, że jest w stanie zabezpieczyć dostawy ze źródeł alternatywnych. Grupa wskazuje także, że w 2021 r. sprzedaż na rynku rosyjskim i białoruskim była mniejsza niż 1 proc. skonsolidowanych przychodów, a na rynku ukraińskim wyniosła 2,2 proc. Obecnie Grupa zaprzestała sprzedaży (Rosja i Białoruś) lub występują znaczące ograniczenia w sprzedaży (Ukraina). W naszej ocenie podane informacje pokazują, że w krótkim okresie sytuacja na Wschodzie nie pozostaje bez (negatywnego) wpływu na działalność Grupy. Niemnie jednak spodziewamy się, że fundamenty Grupy Azoty nie zostaną istotnie osłabione negatywnym wpływem inwazji Rosji na Ukrainę, co powinno uspokoić inwestorów. Na koniec czwartkowej sesji akcje Grupy zdrożały o 6,9 proc. do 35,8 zł. Obecnie notowania są o 8,5 proc. wyższe niż przed załamaniem rynku w czwartek 24 lutego. (Ł. Bryl)

    4.03

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).