Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 03.06.2022
  • Fuzja Orlenu z Lotosem ma przyspieszyć inwestycje w OZE i poprawić pozycję wobec dostawców. Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos pozwoli utworzyć zdywersyfikowany koncern energetyczny o dużym potencjale wzrostu i zwiększonej odporności na warunki makro. Większa platforma przyspieszy inwestycje w odnawialne źródła energii i poprawi pozycję negocjacyjną z dostawcami. Transakcja ma wygenerować synergie w różnych obszarach - ocenia PKN Orlen. Orlen spodziewa się, że połączenie skali i siły finansowej pozwoli Lotosowi i Orlenowi lepiej konkurować z graczami regionalnymi i globalnymi. "Większa platforma przyspieszy inwestycje w odnawialne źródła energii takie jak morskie farmy wiatrowe oraz w petrochemię i paliwa alternatywne, a także zwiększy koncentrację na cyfryzacji oraz badaniach i rozwoju. Połączony podmiot będzie miał silniejszą pozycję negocjacyjną z dostawcami, a także partnerami technologicznymi, którzy są kluczowi do dalszego rozwoju" - napisano w prezentacji Orlenu. (…) (PAP Biznes)

    Komentarz DM Banku BPS. Celem każdej fuzji jest osiągnięcie efektów synergicznych, które z założenia są korzystne dla nowo powstałego podmiotu. W przypadku połączenia dwóch największych polskich koncernów paliwowych korzyści synergiczne mają się pojawić w zakresie optymalizacji kapitału obrotowego, redukcji kosztów stałych i zmiennych oraz dzielenia się kapitałem ludzkim. Co więcej, większy podmiot będzie w stanie lepiej konkurować z firmami regionalnymi i globalnymi. W naszej ocenie, na poziomie założeń fuzja jest działaniem słusznym szczególnie w obecnym, pełnym wyzwań otoczeniu. Większy podmiot będzie miał większą siłę przetargową w negocjacjach z nowymi dostawcami ropy naftowej w miejsce podmiotów rosyjskich objętych sankcjami. Co więcej, fuzja Orlenu z Lotosem stanowi pierwszy krok ku stworzeniu narodowego koncernu paliwo-gazowego – w trzecim kwartale dojdzie do przejęcia PGNiG, co w założeniu ma również doprowadzić do korzystnych efektów synergicznych uwalniających środki na nowe inwestycje m. in. w obszarze OZE. Natomiast w przypadku fuzji nie można zapominać o zagrożeniach dla rynku jak i dla samej spółki. Ograniczenie konkurencji, spadek efektywności, brak integracji lub jej wysokie koszty (czy łączące się firmy posiadają „wspólny rdzeń tożsamości”?), niezadowolenie pracowników wynikające z redukcji zatrudnienia. (Ł. Bryl)

    3.06

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).