Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 08.07.2021
  • ECHO INVESTMENT

    Skokowy wzrost Echo Investment. W pierwszym półroczu 2021 r. grupa Echo-Archicom sprzedała 1745 mieszkań. Do końca roku chce zbliżyć się do wyniku na poziomie 3 tys. Połączenie Archicomu z Echo Investment przyniosło dobre rezultaty. Echo Investment w pierwszej połowie 2021 r. sprzedało 907 mieszkań, w porównaniu z 653 w analogicznym okresie ubiegłego roku, co dało jej blisko 50-procentowy wzrost r/r. Archicom zaś, od 22 kwietnia pod flagą Echa, sprzedał w I półroczu 834 mieszkania, w porównaniu do 513 rok wcześniej. - Bank ziemi, którym dysponuje grupa Echo-Archicom, daje nam potencjał dostarczenia ponad 15 tys. mieszkań w najbliższych latach, z czego budowę 4 tys. rozpoczynamy w bieżącym roku – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment. Deweloper w dwóch pierwszych kwartałach tego roku rozpoczął realizację projektów, które umożliwią łącznie powstanie blisko 1 tys. nowych lokali na sprzedaż. (…)  Źródło: Puls Biznesu (pb.pl) https://www.pb.pl/skokowy-wzrost-echo-investment-1121574

    Komentarz DM Banku BPS. Grupa Echo-Archicom zwiększa liczbę sprzedanych mieszkań. Po spowolnieniu w I półroczu 2020 r. spowodowanym pandemią, w I półroczu 2021 r. widać silne odbicie. Po przejęciu w kwietniu Archicomu Grupa zwiększyła liczbę sprzedanych mieszkań o 49,3%, co pokazuje, że połączenie tych dwóch spółek przynosi pozytywne efekty. Co więcej, posiadany bank ziemi umożliwia rozpoczęcie budowy 4 tys. mieszkań w bieżącym roku. Od strony popytowej deweloperowi sprzyja środowisko niskich stóp procentowych oraz wysoka inflacja, co powoduje, że mieszkania często kupowane są w celach inwestycyjnych i przy wykorzystaniu relatywnie łatwo dostępnych kredytów hipotecznych. Nie bez znaczenia są również zapowiedzi polityków w zakresie wsparcia osób starających się o własne mieszkanie. Od strony podażowej widać z kolei negatywny wpływ rosnących wynagrodzeń, kosztów materiałów i usług obcych oraz malejąca dostępność wykwalifikowanych pracowników. Zjawiska te częściowo materializują się w wynikach dewelopera. W I kwartale 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem r. 2020 Spółka Echo Investment (przed przejęciem Archicomu) odnotowała spadek zysku operacyjnego o 40,8%, a zysku netto o 65,7%. Naszym zdaniem możliwe podwyżki stóp procentowych (pierwsza połowa 2022 r.) spowodują wyhamowanie trendu wzrostowego cen mieszkań, co może z kolei mieć negatywny wpływ na osiągane marże Grupy. (Ł. Bryl)

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).