Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 07.07.2021
  • BANK BNP PARIBAS
    BNP Paribas liczy na 2 mln kont. W nowej strategii bank celuje w 5-procentowy udział w rynku detalicznym. Za cztery lata chce mieć co najmniej 4,5 mln klientów. W Banku BNP Paribas trwają prace nad strategią do 2025 r., której ogłoszenie zaplanowano na IV kwartał. Obecna strategia „fast forward” zakładała wzrost szybszy od rynku, ROE 10 proc., wskaźnik C/I poniżej 50 proc. COVID-19 i związane z nim dwa lockdowny wymusiły rewizję założeń, ale głównie po stronie biznesowej. Bank oparł strategię na pięciu filarach - jednym z najważniejszych była digitalizacjaW czasie pandemii dokonaliśmy transformacji technologicznej, która w innym przypadku zajęłaby nam lata – mówi Przemysław Furlepa, wiceprezes odpowiedzialny za bankowość detaliczną i biznesową..(…) Źródło: Puls Biznesu (pb.pl) https://www.pb.pl/bnp-paribas-liczy-na-2-mln-kont-1121481?smclient=613d8517-7b2f-11e6-874d-0cc47a1256ac

    Komentarz DM Banku BPS. BNP Paribas planuje rosnąc szybciej niż rynek stawiając w pierwszej kolejności na segment detaliczny, który obecnie jest najważniejszym segmentem działalności Banku. Aktywa segmentu stanowią 38,7% aktywów ogółem, a wynik odsetkowy (najważniejszy składnik przychody branży bankowej) 56,2%. W sprawozdaniu za pierwszy kwartał 2021 widać istotną poprawę wyników tego segmentu. Zysk brutto segmentu wyniósł 16,6 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2020 r. BNP osiągnął stratę w wysokości 69,6 mln zł. Pandemia przyspieszyła proces digitalizacji. Bank zauważa rosnący udział klientów korzystających z usług mobilnych w miejsce klientów korzystających z oddziałów stacjonarnych, stąd intensywnie inwestuje w technologie cyfrowe. Co więcej, wpisuje się w trendy światowe związane z angażowaniem się korporacji w przedsięwzięcia ESG. Naszym zdaniem dalszy rozwój i poprawa segmentu detalicznego BNP Paribas zależeć będzie nie tylko od tempa przyrostu (Bank podtrzymuje plan sprzed pandemii pozyskiwania 30 tys. ROR-ów miesięcznie), ale także od rozstrzygnięć procesów z klientami mającymi kredyt walutowy lub denominowany we frankach. W strukturze kredytów mieszkaniowych 20,0% to kredyty udzielone w CHF (w porównaniu do końca ubiegłego roku udział CHF spadł o 1,4 p.p.). Według stanu na dzień 31 marca 2021 roku Bank był pozwanym w 943 toczących się postępowaniach sądowych. (Ł. Bryl)
Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).