Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 30.07.2021
  • KGHM musi sprawniej grać w zielone. Miedziowa firma zużywa 3 TWh energii rocznie, co kosztuje ją grubo ponad 1 mld zł, ale w zieloną energetykę inwestuje bardzo powoli. Analitycy mają nadzieję, że przyśpieszy. Kiedy pod koniec 2018 r. KGHM aktualizował strategię, zapowiedział inwestycje we własne źródła energii oraz w źródła odnawialne (OZE). Minęły grubo ponad dwa lata i teraz miedziowy koncern, jeden z największych na świecie, zapowiada przygotowanie polityki klimatycznej, a w niej m.in. podniesienie poziomu zużycia energii z OZE. Dokument ma być gotowy w tym roku. Czas podsumować, co dotychczas zrobił KGHM w zielonej energetyce. Aktualne wciąż plany firmy w obszarze energetyki przewidują, że w 2030 r. połowa energii będzie pochodziła z własnych źródeł (dziś to ok. ¼), w tym w 50 proc. z OZE. (…) (Źródło: Puls Biznesu) https://www.pb.pl/kghm-musi-sprawniej-grac-w-zielone-1123419

    Komentarz DM Banku BPS. Z uwagi na bardzo wysoką energochłonność wydobycia miedzi KGHM to spółka, dla której inwestycje w obszarze energetyki odnawialnej powinny być kluczowe. Przyjęta ponad dwa lata temu strategia zapowiadająca częściowe uniezależnienie się od energii pozyskiwanej z węgla na rzecz własnych źródeł i OZE, realizowana jest bardzo powoli. Obecnie KGHM zużywa rocznie 3 TWh energii, co stanowi koszt na poziomie ok. 1 mld zł. To oznacza, że inwestycje w energię odnawialną są kluczowe dla zmniejszenia kosztów i poprawy rentowności. Spółka w grudniu ogłosiła budowę w Legnicy jednej z największych farm fotowoltaicznych w  Polsce o mocy 3,146 MW. Realizuje także budowę w: Piaskownicy Obora i HMG o łącznej mocy 14,5 MW. W naszej ocenie obecne tempo pozyskiwania energii z OZE przez KGHM jest za wolne i nie pozwala na skuteczną optymalizację kosztów. Koszty będą rosły nie tylko dlatego, że prąd pozyskiwany z węgla drożeje z uwagi na konieczność zakupu uprawnień, ale także dlatego, że miedziowa Spółka zmuszona jest wydobywać surowiec z coraz głębszych pokładów, a to wymaga większego zaangażowania energetycznego. W dłuższej perspektywie wysokie koszty działalności KGHM mogą przełożyć się na wzrosty cen oferowanej miedzi i zmniejszenie konkurencyjności Spółki. (Ł. Bryl)

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).