Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 28.10.2022
  • Zakłady Azotowe Puławy wznawiają produkcję melaminy. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy wznawiają produkcję melaminy poprzez uruchomienie instalacji Melamina III oraz kaprolaktamu - poinformowała spółka w komunikacie. Wznowienie tej instalacji oznacza przywrócenie produkcji melaminy na poziomie ok. 1/3 maksymalnych zdolności produkcyjnych wszystkich instalacji melaminy, które wynoszą 270 ton/dobę. Zakłady Azotowe Puławy wstrzymały produkcję melaminy od 11 sierpnia 2022 roku. Przyczyną zatrzymania produkcji były wysokie ceny gazu oraz znaczące obniżenie popytu na melaminę. (PAP Biznes)

    Komentarz DM Banku BPS. Zakłady Azotowe Puławy wstrzymały produkcję melaminy w sierpniu tego roku kiedy ceny gazu na giełdzie w Amsterdamie osiągały historycznie wysokie poziomy. Informacja o wstrzymaniu produkcji wpłynęła negatywnie na kurs – akcje tego dnia potaniały o 2,2 proc., a podczas kolejnych siedmiu sesji spadki zostały pogłębione do 11 proc.  Rekordowa cena z dostawami na wrzesień została odnotowana dokładnie 26 sierpnia i wyniosła 352 euro za 1 megawatogodzinę. Od tego czasu ceny gazu zaczęły maleć, co miało związek z takimi czynnikami jak: zapowiedź Komisji Europejskiej o ustanowieniu ceny maksymalnej, dywersyfikacja dostaw, ryzyko wystąpienia recesji w gospodarce globalnej oraz  prognozowana mniej mroźna zima. Obecnie (na koniec handlu w czwartek) 1 megawatogodzina gazu z dostawami na listopad kosztuje 107 euro, co w porównaniu z sierpniowym szczytem oznacza prawie 3,5-krotny spadek. Zakłady Azotowe Puławy wraz z Grupą Azoty, której są częścią, to najwięksi konsumenci gazu ziemnego w Polsce. Przy tak wysokich cenach, koszt gazu stanowić może nawet 80 proc. wszystkich kosztów. Stąd, spadek cen tego surowca należy postrzegać jako kluczowy czynnik konkurencyjności Spółki. Mimo przejściowych problemów, fundamentalnie Zakłady Azotowe Puławy oceniamy pozytywnie. Sprzedaż w II kwartale wzrosła ponad 2-krotnie r/r (przychodom sprzyja słaba złotówka – ok. połowy produkcji jest eksportowana) i wyniosła 2,226 mld zł. Zysk netto z kolei wzrósł ponad 8-krotnie r/r do 396,4 mln zł, co oznacza rentowność netto na solidnym 17 proc. poziomie. Od początku roku notowania Spółki spadły o 7,4 proc., natomiast od końca września obserwujemy korektę wzrostową. Od m. in. skali spadku cen gazu zależeć będzie czy korekta przejdzie w dłuższy trend wzrostowy. (Ł. Bryl)

    28.10.22

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).