Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 21.03.2022
  • KGHM SA. Prezes KGHM: będziemy chcieli jak najszybciej uruchomić nasze zagraniczne złoża niklu. Mamy złoża niklu za granicą, będziemy chcieli je jak najszybciej uruchomić, by odpowiedzieć na sytuację rynkową i zapełnić niezaspokojony przez rosyjską produkcję popyt na ten metal - powiedział w sobotę prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. Rosja jest trzecim największym producentem niklu na świecie, a rosyjska firma Nornickel to jeden z głównych dostawców niklu stosowanego w produkcji stali nierdzewnej i pojazdów elektrycznych. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny niklu poszybowały w górę. 8 marca na londyńskiej giełdzie metali (LME) przekroczyły poziom 100 tys. dolarów za tonę. W związku z dużymi wahaniami cen LME czasowo wstrzymała handel niklem. W sobotę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Chludziński był pytany, czy KGHM odczuwa zawirowania na rynku surowców i metali. Prezes KGHM podkreślił, że Rosja nie jest dużym producentem miedzi, czyli głównego produktu spółki. Dodał, że ceny miedzi także wzrosły, co dla KGHM jest korzystne. "Mamy wzrost cen i lepszy handel, bo popyt nie spada (...). Nie spodziewamy się gorszych wyników finansowych, popyt jest utrzymywany, cena wzrosła. (…) (Źródło: Puls Biznesu) https:// www.pb.pl/prezes-kghm-bedziemy-chcieli-jak-najszybciej-uruchomic-nasze-zagraniczne-zloza-niklu-1144791

    Komentarz DM Banku BPS. Inwazja Rosji na Ukrainę coraz bardziej pokazuje znaczenie tych państw dla światowego rynku surowców. Rosyjski koncern Nornickel to jeden z najważniejszych dostawców niklu. 8 marca jego cena na giełdzie w Londynie przekroczyła 100 tys. dolarów za tonę, podczas gdy na przestrzeni ostatniego roku ceny niklu kształtowały się w przedziale 16-24 tys. dolarów na tonę. Oznacza to ponad pięciokrotny wzrost. W dłuższej perspektywie ceny powinny się stabilizować, między innymi z uwagi na fakt, że ich wysoki poziom zachęca innych producentów do wznowienia lub zwiększenia produkcji. Tak planuje postąpić KGHM, który ma odkryte złoża niklu w Kanadzie (złoże Morrison). Eksploatacja rozpoczęła się w 2008 r., a w 2019 została wstrzymana – teraz KGHM planuje ją wznowić. W naszej ocenie, decyzja o uruchomieniu niewykorzystywanych aktywów jest słuszna. Przy tak wysokich cenach niklu nie spodziewamy się problemów z przekroczeniem progu rentowności wydobycia, co prawdopodobnie było przyczyną zaprzestania wydobycia w I kwartale 2019 r. (w tamtym czasie cena niklu kształtowała się w przedziale 10-13 tys. dolarów za tonę). Biorąc pod uwagę fakt, że nikiel wykorzystywany jest do m. in. produkcji pojazdów elektrycznych popyt na ten surowiec powinien się utrzymywać na wysokim poziomie. Potencjalne zwiększenie znaczenia niklu w działalności KGHM będzie sprzyjać także dywersyfikacji przychodów Kombinatu. (Ł. Bryl)

    21.03

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).