Karkosik wesprze Skotan w podboju świata. Giełdowy producent suplementów chce zebrać z emisji akcji 27 mln zł m.in. na zagraniczną ekspansję. Ponad jedną piątą wyłoży miliarder Roman Karkosik – główny akcjonariusz. Inwestor giełdowy Roman Karkosik, przez lata jeden z najbogatszych Polaków, to jedyny duży akcjonariusz Skotanu z 22-procentowym pakietem. Jest w nim od kilkunastu lat i właśnie potwierdził zaangażowanie w jego rozwój. Zadeklarował zamiar uczestnictwa w subskrypcji zamkniętej w ramach emisji akcji i objęcia 22,09 proc. oferowanych akcji. – Wierzę w przyszłość spółki, dlatego też w całości skorzystam z przysługującego mi prawa poboru. Skotan po wielu latach poszukiwań i eksperymentowania z nowymi technologiami przestaje być start-upem i przechodzi do fazy growth – już generuje zyski. Sektor biotechnologiczny, w którym działa, dynamicznie rośnie zarówno w kraju, jak i na świecie. Jestem przekonany, że po dokapitalizowaniu, oddłużeniu i zwiększeniu mocy produkcyjnych będzie to bardzo atrakcyjna i fundamentalnie zdrowa spółka - komentuje Roman Krzysztof Karkosik (…) (Źródło: Puls Biznesu) https://www.pb.pl/karkosik-wesprze-skotan-w-podboju-swiata-1122151
Komentarz DM Banku BPS. Skotan jest spółką biotechnologiczną, która po latach poszukiwań i dostosowywania oferty do rynku przechodzi w fazę szybkiego wzrostu. Obecnie Skotan działa w trzech segmentach: suplementów diety dla ludzi (70 proc. przychodów), preparatów weterynaryjne dla zwierząt oraz preparatów do oczyszczania gleby. Pandemia nie miała negatywnego wpływu na wyniki Spółki. W całym 2020 r. przychody przekroczyły 10 mln zł., z kolei, w I kwartale 2021 r. Spółka odnotowała dalszy wzrost przychodów o 22,7% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. Poprawie uległa także rentowność, zysk netto wzrósł czterokrotnie. Dalszy rozwój oparty ma być na m.in. internacjonalizacji (ekspansji na rynki zagraniczne). Obecnie sprzedaż zagraniczna stanowi ok. 25% łącznych przychodów, Spółka planuje podwoić ten udział w perspektywie dwuletniej. W naszej ocenie podjęcie ekspansji zagranicznej jest słusznym krokiem i następuje we właściwym momencie. Spółka wpisuje się w światowe trendy w zakresie zdrowego trybu życia, może pochwalić się atrakcyjną ofertą, ma doświadczenie i sprawdzoną strategię internacjonalizacji (eksport pośredni – najmniej ryzykowna forma umiędzynarodowienia) oraz, co najważniejsze, wsparcie kapitałowe jednego z najbogatszych Polaków. Zastrzyk gotówki jest niezbędny Spółce, szczególnie biorąc pod uwagę „tradycyjne” problemy Skotanu z płynnością. Planowane wzrosty sprzedaży zagranicznej postrzegamy jako realne, szczególnie, że w 2020 r. przychody uzyskiwane zagranicą wzrosły czterokrotnie. Należy oczekiwać, że dobre wyniki finansowe przełożą się na wzrosty cen akcji. (Ł. Bryl)
Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).
ANALIZA TECHNICZNA WEEKLY
ANALIZY I REKOMENDACJE