Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 13.06.2023
  • VIGO PHOTONICS SA. KE zatwierdziła wysokość pomocy publicznej do kwoty 102,9 mln euro dla projektu Vigo Photonics. Komisja Europejska zatwierdziła wysokość pomocy publicznej dla Vigo Photonics do kwoty 102,9 mln euro na realizację projektu HyperPIC - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Jak podano, ostateczna decyzja o udzieleniu dofinansowania oraz jego wartość zostaną ustalone w ramach procedury konkursowej w programie Fundusze dla Nowoczesnej Gospodarki. "Realizacja projektu HyperPIC zaplanowana jest na lata 2023-2030. W jego wyniku powstaną przełomowe dla rynku podczerwieni fotoniczne układy scalone, umożliwiające wprowadzenie zaawansowanych systemów sensorycznych do przedmiotów codziennego użytku oraz linie produkcyjne zapewniające kompletny łańcuch dostaw dla układów fotoniki scalonej na zakres średniej podczerwieni, co umożliwi VIGO ich wprowadzenie na rynek jako pierwszemu producentowi na świecie" – napisano. "Projekt HyperPIC jest częścią europejskiego projektu Important Projects of Common European Interest in Microelectronics and Communication Technologies (IPCEI ME/CT), którego celem jest wzmocnienie europejskiej branży mikroelektronicznej. W projekcie, oprócz VIGO Photonics, zaangażowane są najważniejsze europejskie firmy półprzewodnikowe" - dodano.(PAP Biznes)

    Komentarz DM Banku BPS. Vigo Photonics  zajmuje się produkcją niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni według własnej technologii, które są wykorzystywane w przemyśle, medycynie, technice wojskowej oraz pracach badawczych. Spółce udało się pozyskać dofinansowanie do projektu, którego celem będzie stworzenie fotonicznych układów scalonych, które zwiększą możliwości sensoryczne przedmiotów codziennego użytku. Projekt jest wart 253,4 mln EUR,  a dotacja może wynieść maksymalnie 102,9 mln EUR (41% kosztów kwalifikowanych). Projekt realizowany będzie w latach w latach 2023-2030 i podzielony będzie na dwie fazy: badawczo-rozwojową (2023-2027) oraz fazę wdrożeniową (2023-2030), której celem będzie m.in. stworzenie nowej linii produkcyjnej i wdrożenie nowych produktów. W efekcie VIGO Photonics stanie się pierwszym na świecie producentem fotonicznych układów scalonych dla średniej podczerwieni (MIRPIC). Uzyskanie dofinansowania do projektu oceniamy jednoznacznie pozytywnie. W dłuższym okresie  jego udana realizacja powinna przełożyć się na wyższe przychody Spółki. Notowania Vigo Photonics znajdują się w trendzie wzrostowym i  od początku roku zyskały 44,7 proc. W naszej ocenie, informacja o projekcie może wzmocnić trend wzrostowy. (Ł. Bryl) 

    Podsumowanie sesji 12.06.2023

    13.06.2023

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).