Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 07.12.2022
  • Umowa sprzedaży biznesu w Rosji. AmRest Holdings SE ("AmRest", "Grupa"), przekazuje niniejszym informację na temat podpisania umowy sprzedaży biznesu w Rosji. AmRest, poprzez swoje spółki zależne AmRest Sp. z o.o. i AmRest Acquisition Limited, zawarł dzisiaj, tj. 6 grudnia 2022 roku, umowę sprzedaży udziałów z Almira OOO celem sprzedaży swojego biznesu restauracyjnego KFC w Rosji ("Transakcja"). Finalizacja Transakcji jest uzależniona od jej zatwierdzenia przez rosyjski urząd ds. konkurencji, zgody Yum! Brands Inc. oraz od innych zezwoleń regulacyjnych, które mogą mieć zastosowanie w Rosji. Na dziś i zgodnie z warunkami umowy sprzedaży udziałów AmRest oczekuje, że otrzyma w rezultacie Transakcji kwotę w wysokości minimum 100 000 000 euro. Ostateczne warunki Transakcji, które są uzależnione od pewnych czynników zewnętrznych, w tym kursu walutowego, zostaną zakomunikowane w przypadku finalizacji Transakcji. Niemniej jednak AmRest szacuje, że po ujęciu odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów biznesu rosyjskiego w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień 30 czerwca 2022 roku, finalizacja Transakcji nie powinna wymagać dalszych odpisów aktualizujących. (PAP Binzes)

    Komentarz DM Banku BPS. Notowania Amrestu doświadczyły silnego tąpnięcia w pierwszych dniach wojny w Ukrainie - na przestrzeni kilkunastu dni spadek kursu wyniósł 28 proc. Inwestorzy wyraźnie obawiali się o przyszłość działalności prowadzonej w Rosji. Do dzisiaj kurs nie wrócił do poziomów odnotowywanych przed wojną (na koniec sesji we wtorek akcje kosztowały 19,12 zł, będąc blisko tegorocznych minimów na poziomie 16 zł oraz 35 proc. poniżej maksimów ze stycznia). Stąd sprzedaż biznesu w Rosji stanowi jedyne racjonalne wyście z sytuacji, w jakiej znalazł się Amrest po rozpoczęciu wojny przez Rosję i wycofywaniu się z tego rynku wielu zagranicznych inwestorów. Mimo, że finalizacja transakcji wymaga jeszcze zgody m. in.  rosyjskiego urzędu ds. konkurencji, pozytywnie należy ocenić samą decyzję jak i wysokość kwoty jaką otrzyma Amrest. Dzięki temu wynik finansowy netto nie będzie więcej obarczany odpisami aktualizacyjnymi, co więcej Spółka, wg umowy, otrzyma min. 100 mln euro. Biorąc pod uwagę, pozycję bilansową Amrestu jest to znacząca kwota, ponieważ stanowi ona ok. 30 proc. kapitałów własnych i ok. 4 proc. sumy bilansowej (wg stanu na koniec III kwartału). Finalizacja transakcji zasili Spółkę gotówką i poprawi jej fundamenty, które po trudnym okresie pandemii dla branży gastronomicznej powoli się poprawiają (w III kwartale Amrest wypracował dodatni wyniki finansowy na wszystkich poziomach, podczas gdy w poprzednim kwartale strata pojawiła się już na poziomie wyniku operacyjnego). Nie należy jednak zapominać o głównych czynnikach ryzyka Spółki, jakimi są wysokie koszty żywności i energii oraz presja płacowa. (Ł. Bryl)

    07.12.2022

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).