Puls Parkietu

Opracowanie z dnia - 16.06.2021
  • images/pdf/2021.06.16+Puls+Parkietu.pdf

    PGNiG: Polsce gazu ziemnego nie zabraknie. Za półtora roku wygasa duży kontrakt na dostawy błękitnego paliwa z Rosji. Tymczasem budowa Baltic Pipe może się opóźnić. Mimo to możliwości importowe już mamy stosunkowo duże. PGNiG zapewnia, że jest przygotowane do realizacji różnych scenariuszy zaspokojenia krajowego zapotrzebowania na gaz po 2022 r., kiedy to wygaśnie kontrakt na dostawy z Rosji, nawet w przypadku opóźnień przy budowie rurociągu Baltic Pipe (ma połączyć nasz kraj ze złożami w Norwegii). „Istniejące połączenia międzysystemowe już teraz pozwalają zaspokoić znaczną część krajowego zapotrzebowania na paliwo gazowe dostawami z kierunku południowego, zachodniego i Ukrainy oraz drogą morską przez terminal LNG. Możliwości dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego po 2022 r. jeszcze wzrosną dzięki realizacji szeroko zakrojonego planu budowy nowych połączeń międzysystemowych między Polską i krajami UE oraz rozbudowy infrastruktury przesyłowej w Polsce" – informuje biuro public relations PGNiG. (…)  Źródło: Parkiet (parkiet.com) https://www.parkiet.com/Surowce-i-paliwa/306169988-PGNiG-Polsce-gazu-ziemnego-nie-zabraknie.html
    Komentarz DM Banku BPS.  Planowana data uruchomienia gazociągu Baltic Pipe to 1 października 2022 r. Prezes Majewski zapewnia, że jest w stałym kontakcie z duńskim operatorem Energinet, który buduje gazociąg w Danii, gdzie lokalne media informowały ostatnio o cofnięciu decyzji środowiskowej przez duński urząd dla lądowego odcinka tego projektu. Jeżeli procedura ruszy od nowa, to według duńskiej agencji Ochrony Środowiska  zdobycie nowej zajmie 7-8 miesięcy. Według prezes PGNIG zakończenie w przyszłym roku kontraktu jamalskiego, na mocy którego PGNiG kupuje gaz od Gazpromu, nie oznacza, że "nigdy nie będziemy mogli kupić gazu z Rosji", a ewentualne zakupy będą zależne od atrakcyjności ceny. W naszej ocenie strategia dywersyfikacji realizowana przez PGNIG mimo że kosztowna, w dłuższym horyzoncie jest korzystna. Notowania PGNIG od marca ubiegłego roku znajdują się w trendzie wzrostowym, zbliżając się do historycznych szczytów z początku 2019 roku na poziomie 7,50 zł. (A. Wizner)

Zastrzeżenia prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).