Dziewiętnaście projektów fotowoltaicznych PGE wygrało aukcję OZE. Dziewiętnaście projektów fotowoltaicznych PGE wygrało aukcję URE na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW - podała PGE w komunikacie prasowym. Grupa zamierza w ciągu dekady uruchomić ok. 3 GW mocy w instalacjach słonecznych. Spółka ma już zabezpieczone ponad 2.500 ha gruntów, na których będzie można postawić farmy PV o łącznej mocy ok. 2 GW. Spółka PGE Energia Odnawialna posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2326,25 MW. Zwycięzcami aukcji URE zostały podmioty, które zaoferowały cenę sprzedaży energii elektrycznej na poziomie nie wyższym niż 253,37 zł/MWh, otrzymując w zamian gwarancję, że w ujęciu realnym cena ta nie zmieni się w całym piętnastoletnim okresie wsparcia. W przypadku projektów PV Grupy PGE chodzi o lata 2023-2037. (PAP Biznes)
Komentarz DM Banku BPS. Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce. Pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej udział rynkowy grupy wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Wchodząca w jej skład PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Naszym zdaniem, mimo silnej pozycji rynkowej, udział w aukcjach OZE był dla PGE wyzwaniem. Co roku, od 2018 roku, zawęża się zakres cenowy ofert, które wygrały aukcję do 1 MW, a przeciętna cena z wygranych ofert spada. Po drugie, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, obecnie dość mocno rosną koszty wybudowania instalacji, w tym ceny kluczowych komponentów takich jak moduły fotowoltaiczne i konstrukcje. Zaproponowanie zatem ceny niżej niż 250 zł/MWh, mogłoby w naszej ocenie sprawić, że sprawić realizacja danego projektu przestałaby być opłacalna. Poprzednie ceny osiągnięte na aukcjach OZE to, 352 zł/MWH w 2018 roku, 318 zł/MWH w 2019 oraz 257 zł/MWH w ubiegłym roku. (A. Wizner)
Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).
ANALIZA TECHNICZNA WEEKLY
ANALIZY I REKOMENDACJE