Gotowy
by zacząć?

Kontakt

Infolinia: 
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 17:15

tel.: 801 321 456
tel.: (22) 539 - 50 - 16


fax: (22) 539 - 55 - 56

mail: dm@dmbps.pl
AAA

Puls Parkietu - rynek akcji

Archiwum Archiwum

Opracowanie z dnia - 09.12.2016

Informacje dnia

PEKAO, PZU, PFR
Prezes PZU zapowiedział, że nie jest planowana fuzja banków: Pekao i Aliora. Koszty połączenia byłyby wyższe, niż efekty synergii. Spodziewa się, że urzędy antymonopolowe nie będą blokowały procesu transakcji. Na potrzeby transakcji PFR planuje przeprowadzić emisję obligacji podporządkowanych, pozostałymi źródłami finansowania ma być kredyt z PKO BP oraz środki własne. Nie jest planowana zmiana strategii Pekao ani obecnego zarządu. Pekao powinien utrzymać wysoką stopę dywidendy (do 100% wypracowanego zysku przez najbliższe dwa lata), w kolejnych latach może ona ulec obniżeniu (do 75% zysku netto).
EBC
QE na poziomie 60 mld EUR zostało przedłużone do XII’17. Obecny program, o wartości 80 mld miesięcznie, wygasa w III’17. Od I’17 zostaną wprowadzone zmiany w parametrach skupowanych aktywów: EBC będzie mogło kupować obligacje o rentowności niższej od stopy depozytowej EBC. Obniżona do 1 roku została również minimalna zapadalność papierów. Na posiedzeniu nie było dyskutowane wygaszanie programu. Według prognoz EBC, w 2017 roku w strefie euro inflacja powinna wynieść 1,3%.
ENEA, ENERGA
Podpisanie umowy inwestycyjnej o wartości 128 mln PLN. Spółki podpisały umowę dotyczącą realizacji projektu Ostrołęka C (blok energetyczny o mocy 1.000 MW). By móc zrealizować inwestycję, Energa sprzeda na rzecz Enea akcje spółki Elektrownia Ostrołęka SA o wartości 101 mln PLN (50% kapitału zakładowego spółki). Ukończenie inwestycji jest planowane na 2023 rok.

Aktualizacja wartości nieruchomości położonej w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 293/305, do kwoty 28,3 mln PLN z 12,9 mln PLN (wartość bilansowa na dzień 30.09.2016).

  • Spółka posiada 70% udziału w przedmiotowej nieruchomości, którą nabyła w maju 2015 za 10,7 mln PLN.
  • Wzrost wartości spółka argumentuje sporządzonym operatem szacunkowym, po otrzymaniu przez Spółkę kilkunastu pozwoleń na budowę, obejmujących rewitalizację starych budynków oraz posadowienie nowych obiektów, a także z potencjału nieruchomości w zakresie najmu i/lub sprzedaży.
  • Spółka szacuje, iż w konsekwencji opisanej powyżej aktualizacji, wartość aktywów oraz wynik finansowy Emitenta ulegną zwiększeniu w 2016 (z uwzględnieniem podatku odroczonego) o ok. 12 mln PLN.

Komentarz DM Banku BPS Informację można odbierać pozytywnie z dwóch względów:

  • Istotne zwiększenie wartości nieruchomości, ważne przy ewentualnej sprzedaży i wzrost aktywów posiadanych przez spółkę.
  • Wpływ na wynik 2016, jednakże na chwilę obecną będzie to jedynie zapis księgowy, który w przyszłości może się zmaterializować w gotówce.
  • Dodając 12 mln PLN do naszych szacunków na 4Q’16 otrzymujemy wynik netto w okolicy 34 mln PLN.

Marcin Stebakow

Szacunkowe przychody za listopad na poziomie skonsolidowanym wyniosły 578 mln PLN.

Komentarz DM Banku BPS Co prawda były one wyższe od średnich miesięcznych przychodów jakie spółka uzyskiwała rok wcześniej (497 mln PLN), jednakże obecne wartości zaburza konsolidacja wyników S4E.

Marcin Stebakow

Rezygnacja z emisji obligacji po tym jak „znaczący podmiot finansowy wyraził zainteresowania udzieleniem finansowania Spółce”. Szacowana kwota transakcji ma być wyższa niż wartość emisji obligacji, która opiewała na 3 mln PLN.

Komentarz DM Banku BPS Informację można odbierać dwojako. Dobrze że znalazł się inwestor gotowy do wsparcia finansowania kapitału obrotowego (pytanie po jakim koszcie?), jednakże podejrzewamy też, że mógł być problem z zebraniem odpowiedniej liczby zapisów na obligacje od innych inwestorów.

Marcin Stebakow

Spółka spodziewa się od 2Q’17 systematycznego wzrostu przychodów z eksportu leku Salmex. Na chwilę obecną spółka jest w trakcie zwiększania mocy produkcyjnych (do 1 mln inhalatorów miesięcznie). Obecnie lek jest zarejestrowany w wielu krajach, wprowadzanie do sprzedaży odbywa się na Litwie i w Austrii. W najbliższym czasie zarząd spodziewa się przyspieszenia efektów działań, co przełoży się na odbieranie rynku produktom referencyjnym.

Komentarz DM Banku BPS Informacja neutralna, działania spółki oraz strategię odbieramy pozytywnie, jednak dopiero wyniki sprzedażowe z rynków zagranicznych zweryfikują słuszność założeń.

Hubert Wach
Pobierz Puls Parkietu Pobierz Puls Parkietu

Partnerzy

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>
[x]