Gotowy
by zacząć?

Kontakt

Infolinia: 
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 17:15

tel.: 801 321 456
tel.: (22) 539 - 50 - 16


fax: (22) 539 - 55 - 56

mail: dm@dmbps.pl
AAA

Puls Parkietu - rynek akcji

Archiwum Archiwum

Opracowanie z dnia - 08.12.2016

Informacje dnia

PEKAO, UNICREDIT, PZU, PFR
Zakończenie negocjacji między UniCredit a konsorcjum PZU oraz PFR. Umowa dotyczy sprzedaży udziałów Banku Pekao S.A. (32,8% ogólnej liczby głosów) oraz Pioneer Pekao Investment Management S.A., a tym samym pośrednie nabycie Pioneer Pekao TFI S.A., Pekao Pioneer PTE S.A. i Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. Cena sprzedaży akcji banku została ustalona na 123 PLN (ostatnia cena z zamknięcia notowań: 120,5 PLN), co daje wartość transakcji w wysokości 10,6 mld PLN, z czego PZU nabędzie akcje o wartości 6,4 mld PLN (20% akcji Banku Pekao S.A.), a PFR pozostałą część (12,8%). Realizacja umowy jest uzależniona od spełnienia określonych warunków, m.in. uzyskania zgody od organów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie oraz zgody KNF. Wartość transakcji sprzedaży Pioneer Pekao Investment Management S.A. została ustalona na 634 mln PLN. UniCredit poinformował, że pozostałą część akcji Pekao (7,3% ogólnej liczby głosów) chce sprzedać na rynku poprzez certyfikaty powiązane z akcjami banku.
ALIOR BANK, RAIFFEISEN BANK
Nie doszło do porozumienia w sprawie przejęcie Raiffeisen Bank przez Alior Bank. Przedmiotem negocjacji była działalność bankowa Raiffeisen, Alior miał wyłączność negocjacyjną od 21 IX 2016.
PKO BP
Bank poinformował, że udzielił promesy na kwotę 3,2 mld PLN. Środki mają zostać przeznaczone na działalność inwestycyjną klienta. Umowa ma zostać wynegocjowana do 30 IV 2017.
RPP
RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Prezes NBP stwierdził, że w 2017 najprawdopodobniej stopy również pozostaną na obecnym poziomie. Przyspieszenie w gospodarce jest prognozowane na 2Q’17, przy czym dużą rolę odegra napływ środków z UE. Za główną przyczynę ostatnich zmian kursu PLN został uznany wynik wyborów w USA i nie jest przewidywana żadna interwencja z tym związana.
BUDIMEX, MOSTOSTAL WARSZAWA, GDDKiA
GDDKiA złożyła pozew m.in. przeciwko Budimeksowi i Mostostalowi Warszawa domagając się 540 mln PLN oraz odsetek tytułem odszkodowania. Spółki zostały oskarżone o zmowę podczas budowy odcinka trasy S8. W wyniku uzgadniania stanowisk między podmiotami startującymi do przetargu, zawyżeniu miała ulec kwota realizacji inwestycji. Obie spółki nie zgadzają się ze stanowiskiem GDDKiA.

Zwiększenie udziału przez Prezesów. Ultro sp. z o.o. powiązana z Dariusz Miłkiem i Mariuszem Gnychem pełniących funkcje Prezesa i Wiceprezesa, poinformowała o zakupie 710 tys. akcji imiennych uprzywilejowanych co do głosu serii A1.

  • Akcje zostały nabyte po średniej cenie 179,3 PLN/sztukę.
  • Po transakcji udział Ultro wzrósł do 28,26% w porównaniu z 26,45% przed transakcją, podczas gdy jego głosów na walnym zgromadzeniu wzrosła do 36,46% w porównaniu z 33,36%.

Komentarz DM Banku BPS Informacja o zwiększeniu jest pozytywna, jednakże bardziej nurtujące jest pytanie kto był drugą stroną transakcji i dlaczego sprzedawał akcje uprzywilejowane po takiej cenie? Dominujemy, iż chodzi jedynie o zmianę z osoby na spółkę dlatego też transakcja dotyczyć mogła w/w osób.

Zwiększenie limitu w banku Pekao z 355 do 500 mln PLN dotyczących kredytu (495 mln PLN) w rachunku bieżącym i gwarancji (5 mln PLN). Jednocześnie limit przedłużony został do dnia 31 października 2018, a gwarancji do 31 października 2019.

Komentarz DM Banku BPS Informacja neutralna gdyż zapowiadana. Spółka komunikowała, iż w związku z zakładanym wzrostem sieci w kolejnych latach (3x100 tys. mkw) będzie zwiększać poziom finansowania dłużnego tak by nie przekroczyć poziomu DN/EBITDA=3,0x. Na koniec 2016 spółka oczekuje wskaźnika na poziomie 1,6-1,8x.

Marcin Stebakow

Przychody za listopad. Szacunkowa wartość skonsolidowanych przychodów wyniosła 54 mln PLN i była wyższa o 10% r/r. W ujęciu narastającym sprzedaż jest o 12% wyższa r/r i wyniosła 545 mln PLN. Powierzchnia całej sieci sprzedaży na koniec okresu wyniosła 138,3 tys. mkw, co oznacza wzrost o 16% r/r.

  • W segmencie dyskontowym poziom sprzedaży towarów wyniósł 33 mln PLN (+21% r/r). W ujęciu narastającym sprzedaż wyniosła 329 mln PLN (+20% r/r). Sieć Textilmarket na koniec okresu składała się z 395 sklepów własnych o łącznej powierzchni 96,3 tys. mkw (+26% r/r).
  • Przychody zrealizowane w sklepie internetowym TXM wyniosły w listopadzie 1 mln PLN (+51% r/r), a w ujęciu narastającym sprzedaż wyniosła 8 mln PLN (+52% r/r).
  • Na rynku modowym sprzedaż towarów wyniosła 21 mln PLN i była niższa o 5% r/r. W ujęciu narastającym sprzedaż wyniosła 216 mln PLN i była o 2% wyższa r/r. Punkty handlowe działające w sieci sprzedaży marek Top Secret, Troll i DryWash miały 42 tys. mkw powierzchni (+0% r/r).
  • Przychody zrealizowane w sklepie internetowym Top Secret w Polsce i Ukrainie wyniosły w listopadzie 3 mln PLN (+9% r/r), a w ujęciu narastającym sprzedaż wyniosła 30 mln PLN (+13% r/r).
Komentarz DM Banku BPS Informacja neutralna. W dalszym ciągu widoczna jest duża różnica w dynamikach obu segmentów. Tradycyjnie dobrze wypadł segment dyskontowy, a słabo część modowa.

Marcin Stebakow

Cena maksymalna w IPO ustalona na poziomie 6,20 PLN.

  • W IPO oferowanych jest do 4 mln akcji serii E, co oznacza, że wartość oferty może wynieść max. 24,8 mln PLN brutto.
  • W ramach transzy detalicznej (zapisy 7-12 grudnia) planowane jest przydzielenie ok. 10% akcji, a dla inwestorów instytucjonalnych (zapisy 9-13 grudnia) ok. 90% emitowanych akcji.

Komentarz DM Banku BPS Informacja neutralna, gdyż cena zbliżona jest do wartości 6,5 PLN, którą można było wyznaczyć z wcześniejszych zapowiedzi dotyczących wartości emisji.
Tym samym wartość spółki ustalono na 207 mln PLN, która to mieści się w dolnym przedziale oszacowanym przez nas na poziomie 210-250 mln PLN tj. odpowiednio 2 i 20% różnicy.

Marcin Stebakow

Emitent poinformował, że nie doszło do skutku podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji serii B. Powodem jest nieobjęcie przez inwestorów dostatecznej liczby akcji.

Komentarz DM Banku BPS Informację odbieramy negatywnie, nieobjęcie przez inwestorów planowanej liczby akcji nie świadczy dobrze o możliwościach pozyskania kapitału przez spółkę. Pod znakiem zapytania staje założona przez zarząd strategia naprawy sytuacji w spółce. Ostatnie wydarzenia związane z podwyższaniem kapitału spółki bardzo negatywnie wpływały na kurs akcji.

Hubert Wach
Pobierz Puls Parkietu Pobierz Puls Parkietu

Partnerzy

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>
[x]