Gotowy
by zacząć?

Kontakt

Infolinia: 
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 17:15

tel.: 801 321 456
tel.: (22) 539 - 50 - 16


fax: (22) 539 - 55 - 56

mail: dm@dmbps.pl
AAA

Puls Parkietu - rynek akcji

Archiwum Archiwum

Opracowanie z dnia - 22.01.2021

Informacje dnia

PHARMENA
Rozpoczęcie badania przedklinicznego w celu ustalenia efektywnej dawki 1-MNA, kandydata na lek w infekcji wirusem Sars-Cov-2. Zarząd PHARMENA S.A. w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 31/2020 pt. " Podpisanie umowy na przeprowadzenie badań przedklinicznych w celu ustalenia efektywnej dawki kandydata na lek w infekcji wirusem Sars-Cov-2" opublikowanego w dniu 22 października 2020 r. w systemie ESPI oraz raportu nr 35/2020 pt. "Rozpoczęcie badań przedklinicznych w celu ustalenia maksymalnej tolerowanej dawki 1-MNA, kandydata na lek w infekcji wirusem Sars-Cov-2" opublikowanego w dniu 17 listopada 2020 r. w systemie ESPI, informuje, że w dniu 21 stycznia 2021 r. rozpoczęło się drugie z trzech planowanych badań przedklinicznych na modelach zwierzęcych prowadzone przez ośrodek badawczy Covance Inc. na zlecenie Emitenta. Badanie obejmuje ocenę 1-MNA w modelu zapalenia płuc. Planowane badania na modelach zwierzęcych mają na celu ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek w infekcji wirusem Sars-Cov-2. Ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek 1-MNA jest niezbędne do przeprowadzenia badań klinicznych na ludziach w infekcji wirusem Sars-Cov-2.  (…) ( ESPI RB nr 02/2021)
Komentarz DM Banku BPS. W ocenie Pharmeny, opatentowana przez Spółkę substancja czynna 1-MNA może być skuteczną terapią w leczeniu pacjentów z COVID-19, ponieważ jego zastosowanie obniża poziom TNF-alpha, a w nawiązaniu do opublikowanych przez Spółkę badań może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz ryzyko zgonu u pacjentów z koronawirusem. W naszej ocenie Pharmena wciąż szuka źródła przychodów, które zapewniłoby pokrycie wysokich kosztów działalności i wykazanie zysku. W zeszłym roku Spółka poniosła duże koszty związane z przygotowywaniem marki parasolowej suplementów diety Menavitin, których kampania promocyjna rozpoczęła się w II kw. 2019. W III kw. zeszłego roku Spółka uruchomiła produkcję linii naturalnych dermokosmetyków Favorite Nature. W naszej ocenie pandemia sprawiła, że inwestorzy zaczęli uważniej przyglądać się spółkom biotechnologicznym, choć mimo to że jest to interesujący i perspektywiczny segment, ryzyko jest spore. Przypadek Pharmeny pokazuje, że również akcje Spółek które od wielu lat wykazują duże straty, mogą odnotować spektakularne wzrosty (październik 2020), lecz jeżeli za dobrymi informacjami nie będzie stać poprawa wyników finansowych, spadki mogą być równie silne. (A. Wizner)
Pobierz Puls Parkietu Pobierz Puls Parkietu

Partnerzy

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>
[x]