Gotowy
by zacząć?

Kontakt

Infolinia: 
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 17:15

tel.: 801 321 456
tel.: (22) 539 - 50 - 16


fax: (22) 539 - 55 - 56

mail: dm@dmbps.pl
AAA

Puls Parkietu - rynek akcji

Archiwum Archiwum

Opracowanie z dnia - 01.07.2019

Informacje dnia

GRUPA LOTOS SA
Kompleks koksowania Grupy Lotos gotowy do rozruchu. Grupa Lotos osiągnęła stan gotowości do rozruchu kompleksu koksowania, kluczowego obiektu projektu EFRA - poinformowała spółka w komunikacie. Lotos podtrzymał wcześniejsze szacunki, że pełne efekty ekonomiczno – finansowe projektu EFRA pojawią się w skonsolidowanych wynikach finansowych spółki w IV kw. 2019 roku. Grupa Lotos osiągnęła stan gotowości do rozruchu (Ready For Start Up - RFSU) kompleksu koksownia, kluczowego obiektu Projektu EFRA. Na kompleks składa się instalacja DCU wraz z instalacjami towarzyszącymi. "RFSU to formalne zakończenie budowy, które poprzedzone było długotrwałym procesem sprawdzania wszystkich 95 systemów: mechanicznych, elektrycznych, automatycznych, informatycznych i innych, potwierdzenia ich właściwego wykonania i funkcjonowania oraz wykrywania i usuwania usterek. Konsekwencją RFSU jest przekazanie instalacji do rozruchu, czyli do prób i testów jej użytkownikowi - Zakładowi EFRA należącym do spółki Lotos Asfalt, właściciela instalacji." - napisano w komunikacie prasowym. "Gotowość do rozruchu technologicznego głównej instalacji Projektu EFRA to bardzo dobra informacja dla Lotosu, który będzie dysponował jeszcze bardziej efektywną, innowacyjną, ekologiczną i dochodową rafinerią, produkującą prawie wyłącznie wysokomarżowe produkty" – powiedział cytowany w komunikacie prezes Lotosu Mateusz Bonca. "Instalacja DCU pozwoli nam wycofać się z produkcji ciężkiego oleju opałowego. To ważne ponieważ już w styczniu 2020 roku wchodzą w życie przepisy IMO zakazujące spalania go przez statki, czyli głównego konsumenta tego wysokosiarkowego paliwa. Zamiast tego mało wartościowego i nieekologicznego produktu uzyskamy z ciężkiej pozostałości po przerobie ropy wysokiej jakości olej napędowy i paliwo lotnicze oraz koks, zwiększając naszą marżę rafineryjną." - dodał Bonca. Koszt projektu EFRA realizowanego w latach 2015-2019 to ok. 2,3 mld zł. Projekt EFRA to kontynuacja unowocześniania rafinerii i optymalizacji łańcucha przerobu ropy naftowej zapoczątkowanego w ramach Programu 10+, który zwiększył przerób rafinerii o 4,5 mln ton rocznie. EFRA znacznie zwiększy głębokość przerobu ropy, co pozwoli na wytworzenie dodatkowo rocznie ok. 900 tys. ton wysokomarżowych paliw i 300 tys. ton koksu. (PAP Biznes)
HYDROTOR SA
Hydrotor wypłaci 2,1 zł dywidendy na akcję. WZA Hydrotoru zadecydowało o przeznaczeniu 5 mln zł z zysku za 2018 rok na wypłatę dywidendy, co daje 2,1 zł dywidendy na jedną akcję - podała spółka w komunikacie. Prawo do dywidendy ustalono według stanu posiadania akcji na dzień 14 sierpnia 2019 r., natomiast termin wypłaty ustalono na dzień 6 września 2019 r. (PAP Biznes)
OT LOGISTICS SA
Allianz ZB domaga się od OT Logistics odkupienia udziałów w spółce Luka Rijeka. OT Logistics. Według OT Logistics żądanie jest nieskuteczne, ze względu na wcześniejsze wypowiedzenie przez OT Logistics umowy wspólników regulującej zasady zarządzania spółką Luka Rijeka. "AZ przekazało spółce informację o nadaniu zawiadomienia (o skorzystaniu z opcji put dotyczącej akcji Luka Rijeka - przyp. PAP Biznes) poleconą przesyłką pocztową na kilka godzin po skutecznym doręczeniu AZ przez spółkę, zgodnie z odpowiednimi postanowieniami umowy wspólników, zawiadomienia o dokonaniu przez spółkę w dniu 28 czerwca 2019 r. wypowiedzenia umowy wspólników wobec AZ ze skutkiem natychmiastowym." - napisano w komunikacie OT Logistics.Jak podaje OT Logistics, zawiadomienie dotyczy wszystkich 2 042 914 akcji Luka Rijeka posiadanych przez fundusze zarządzane przez AZ, o łącznej wartości ok. 70,3 mln zł."(...)spółka stoi na stanowisku, że zawiadomienie, nawet jeśli zostanie doręczone zgodnie z zasadami dotyczącymi doręczeń wynikającymi z odpowiednich postanowień umowy wspólników nie posiada mocy prawnej." - napisano w komunikacie. Spółka Luka Rijeka jest operatorem chorwackiego portu o tej samej nazwie. W 2017 r. OT Logistics zawarł wraz z funduszami emerytalnymi Allianz i Erste porozumienie, dzięki czemu uczestniczące w nim podmioty sprawują kontrolę operacyjną nad Luka Rijeka. Na dzień zawarcia porozumienia akcjonariusze je podpisujący kontrolowali 56,56 proc. akcji Luka Rijeka. Umowa przewidywała także możliwość sprzedaży akcji Luka Rijeka (opcja put) polskiej spółce. W piątek OT Logistics poinformował o wypowiedzeniu umowy Alianz ZB, ze względu na podejmowane przez Alianz "działania mające na celu dokonanie niekorzystnych dla emitenta zmian dotyczących rozporządzania akcjami Luka Rijeka." (PAP Biznes)
LUG SA
LUG wypłaci 14 groszy dywidendy na akcję. Akcjonariusze spółki LUG zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 14 groszy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Łącznie na ten cel trafi 1 mln zł. Dzień dywidendy wyznaczono na 12 września, a dzień jej wypłaty na 19 września 2019 r. Z zysku za 2017 rok spółka wypłaciła 17 groszy dywidendy na jedną akcję. (PAP Biznes)
ELEMENTAL HOLDING SA
Elemental Holding wyemitował obligacje o wartości 61,5 mln zł. Elemental Holding wyemitował dwie serie obligacji o wartości nominalnej 61,5 mln zł. Wpływy zostały przeznaczone na spłatę wcześniej wyemitowanych papierów dłużnych - podała spółka w komunikacie. Obligacje objął mBank. Zgodnie z zatwierdzonymi warunkami emisji, wykup obligacji nastąpi najpóźniej w dniu 31 marca 2025 roku. Wyemitowane obligacje będą podlegały amortyzacji w okresach kwartalnych. Wysokość odsetek określona została wg. zmiennej stopy procentowej obliczanej w oparciu o wskaźnik WIBOR powiększony o marżę - poinformował Elemental Holding w komunikacie. "Celem emisji obu serii obligacji było zgodnie z zawarta umową emisyjna, refinansowanie obligacji serii E i serii F. Obligacje nie są zabezpieczone." - napisano w komunikacie. Elemental poinformował, że papiery nabył mBank, który posiadał obligacji serii E i F spółki. (PAP Biznes)


Komentarz DM Banku BPS. Ocieplenie nastrojów widoczne na rynkach po szczycie G20 powinno silnie wpłynąć na otwarcie dzisiejszego handlu. Na GPW wysokie otwarcie bardzo często jest problemem dla kupujacych, którzy raczej skłonni są realizować zyski niż wykorzystywać takie emocje do silniejszego pociągnięcia rynkiem w górę. Najbliższym oporem jest 2350pkt. Najbliższym wsparciem jest 2282-2285pkt, a kolejnym, którego złamanie może aktywować sprzedaż jest 2250pkt. Mimo możliwej realizacji zysków po wysokim otwarciu, przewaga popytu powinna się utrzymać.

Tomasz Czarnecki
Pobierz Puls Parkietu Pobierz Puls Parkietu

Partnerzy

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>
[x]