Gotowy
by zacząć?

Kontakt

Infolinia: 
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 17:15

tel.: 801 321 456
tel.: (22) 539 - 50 - 16


fax: (22) 539 - 55 - 56

mail: dm@dmbps.pl
AAA

Puls Parkietu - rynek akcji

Archiwum Archiwum

Opracowanie z dnia - 07.06.2019

Informacje dnia

GETBACK SA W RESTRUKTURYZACJI
Sąd zatwierdził układ GetBacku. Wrocławski Sąd Rejonowy zatwierdził układ GetBacku z wierzycielami. Kolejny krok w postępowaniu układowym windykatora za nami. Decyzję sądu można jednak zaskarżyć. Po 13 miesiącach od złożenia wniosku o przyspieszone postępowanie układowe, sąd zatwierdził układ GetBacku z wierzycielami. Został on przegłosowany w styczniu 2019 r., ale bez decyzji o zatwierdzeniu układu przez sąd nic z tego nie wynikało. Zresztą samo zatwierdzenie układu też niewiele zmienia. Decyzję można zaskarżyć. By układ był realizowany decyzja o jego zatwierdzeniu musi stać się prawomocna, a niemal w ciemno można założyć, że próby podważenia decyzji sądu będą. Źródło: Puls Biznesu (pb.pl) https://www.pb.pl/sad-zatwierdzil-uklad-getbacku-962937
HANDLOWY SA
Bank Handlowy wypowiedział ZM Henryk Kania umowy kredytowe. Bank Handlowy wypowiedział ZM Henryk Kania umowy kredytowe. Przyczyną wypowiedzenia umów jest utrata w ocenie banku zdolności kredytowej przez spółkę i zagrożenie upadłością. Jak podano w komunikacie, w konsekwencji wypowiedzenia spółka zobowiązana jest do spłaty udzielonych kredytów wraz z należnymi odsetkami w terminie w terminie 7 dni od daty doręczenia pisma przez bank. Według wyliczeń banku, na dzień 6 czerwca 2019 roku, kwota zadłużenia wobec banku z tytułu jednej z umów wynosi 90,37 mln zł, a z innej 4,8 mln zł. Wcześniej Bank Handlowy poinformował w komunikacie o wypowiedzeniu umów kredytowych jednemu z klientów, nie podając nazwy firmy. Podał, że całkowita kwota ekspozycji związanej z finansowaniem klienta wynosi 124,5 mln zł i jest w większości zabezpieczona. Bank poinformował też, że złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego w stosunku do klienta.W środę umowę faktoringu odwrotnego wypowiedział Zakładom Mięsnym Henryk Kania Alior Bank i w ciągu 7 dni roboczych oczekuje spłaty z tego tytułu 88,4 mln zł. We wtorek ZM Kania poinformowały o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Według szacunków spółki, zadłużenie wobec Banku Handlowego, Alior Banku i Santander Banku wynosi łącznie 362 mln zł.(PAP Biznes)
CIECH SA
Urząd Skarbowy zakwestionował prawo spółek Ciechu do rozliczenia straty podatkowej za '15. Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, w następstwie postępowań podatkowych wobec spółek zależnych Ciechu dot. kontroli podatku CIT za rok 2015, zakwestionował ich prawo do rozliczenia straty podatkowej z udziału w spółce osobowej pośrednio zależnej od Ciechu - podała spółka w komunikacie. Chodzi o spółki: Ciech Soda Polska, Ciech Cargo, Ciech Pianki. "Spółki zależne oraz ich doradcy nie zgadzają się z takim podejściem, dlatego każda spółka zależna zamierza podjąć czynności procesowe celem obrony skutków podatkowych swoich działań z 2015 r." - napisano w komunikacie Ciechu.Decyzje Urzędu są nieostateczne i nie podlegają wykonaniu. "Utrzymanie niekorzystnych dla spółek zależnych rozstrzygnięć w kolejnym etapie postępowania administracyjnego, będzie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego przez spółki zależne łącznie w wysokości 8,19 mln zł oraz dodatkowo odsetek za zwłokę, które na dzień publikacji raportu wynoszą 2,09 mln zł" - podał Ciech. Jednocześnie spółka poinformowała, iż potencjalne zobowiązania podatkowe z tytułu podatku dochodowego wynikające z tych decyzji Urzędu oraz toczących się postępowań podatkowych w innych spółkach zależnych, w zakresie uprawnienia do rozliczenia straty z tytułu udziału spółek zależnych w spółce osobowej, wynoszą łącznie ok. 19,6 mln zł, a ewentualne odsetki wynoszą ok. 4,7 mln zł. "Potencjalne zobowiązania podatkowe spółek zależnych od emitenta mogą ulec zwiększeniu w przypadku wszczęcia nowych kontroli podatkowych, w ramach których zostałoby zakwestionowane przez właściwe Urzędy Skarbowe prawo do rozliczenia straty podatkowej przez spółki zależne od emitenta z tytułu udziału w spółce osobowej w kolejnych latach podatkowych" - napisano. Spółki zależne Ciechu analizują otrzymane decyzje pod kątem zasadności utworzenia rezerwy na podatek dochodowy i odsetki. (PAP Biznes)
CDPROJEKT SA
Wszystkie oczy zwrócone na Cyberpunka. Gra CD Projektu zadebiutuje w maju 2020 r., w kwartał od premiery sprzeda się w 15,5 mln szt., a w ciągu pięciu lat 60 mln szt. — wynika z konsensu prognoz analityków. Zbliżające się targi E3 w Los Angeles mogą doprowadzić akcjonariuszy CD Projektu do prawdziwej gorączki. Już w niedzielę 9 czerwca „Cyberpunk 2077” zaprezentuje się na prestiżowej konferencji Microsoftu. Dwa dni później zaplanowana jest publiczna prezentacjach na targach E3, a także na zamkniętych pokazach dla dziennikarzy oraz inwestorów. Puls Biznesu (pb.pl) https://www.pb.pl/wszystkie-oczy-zwrocone-na-cyberpunka-962955
CELON PHARMA SA
GIF przywrócił obrót lekiem Valzek Celonu Pharmy. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wydał decyzje o przywróceniu do obrotu na terenie Polski leku Valzek, produkowanego przez Celon Pharmę - poinformowała spółka w komunikacie. Obrót lekiem wstrzymany był decyzjami GIF z sierpnia 2018 roku, wydanych na wniosek spółki. "Wyniki badań jakościowych, przeprowadzonych w oparciu o zwalidowane metody analityczne, potwierdziły spełnianie odpowiednich wymogów jakościowych dla substancji czynnej walsartan, w seriach leku wyszczególnionych w tych decyzjach" - napisano w komunikacie. Jednocześnie 6 czerwca GIF wydał również decyzje o wycofaniu z obrotu wybranych serii leku Valzek, wstrzymanych dotychczas w obrocie decyzjami GIF z sierpnia 2018 roku. "Zarząd przewiduje, że koszty poniesione przez spółkę w wyniku standardowych i przewidzianych w takiej sytuacji przez prawo farmaceutyczne działań, umożliwiających zwrot wycofanych opakowań leku przez pacjentów do aptek, nie przekroczą założonej na tą okoliczność rezerwy finansowej w wysokości 650 tys. zł" - napisano w komunikacie. Spółka podała, że obecnie wdraża w porozumieniu z GIF, odpowiednie wytyczne regulatorów europejskich dotyczące metod analitycznych dla substancji czynnej walsartan. "Celem działań jest umożliwienie, w kolejnych okresach, wytworzenia przez Spółkę nowych serii leku Valzek i udostępnienie ich na rynku" - dodano. (PAP Biznes)
GETIN NOBLE BANK SA, WAWEL SA, MWIG40, SWIG80
Getin Noble wejdzie do indeksu mWIG40, opuści go Wawel. Getin Noble Bank wejdzie w skład indeksu mWIG40 w wyniku kwartalnej rewizji indeksów, a opuści go Wawel. Portfele indeksów WIG20 i WIG30 pozostają bez zmian - poinformowała giełda w komunikacie. Do uczestników indeksu sWIG80 dołączą: Kruszwica, Prairie Mining oraz Wawel. Wyjdą z niego Groclin, Quercus oraz Tarczyński. Ponadto w indeksach WIG20 i WIG20TR udział PKO BP zostanie ograniczony do 15% w indeksach mWIG40 i mWIG40R udziały spółek ING BSK i Millennium zostaną ograniczone do 10% natomiast w indeksach WIG30 i WIG30TR udziały PKO BP, PKN Orlen i PZU zostaną ograniczone także do 10%. Ranking indeksów został sporządzony po sesji 24 maja. Zmiany w indeksach wejdą w życie po sesji giełdowej 21 czerwca. (PAP Biznes)

Komentarz DM Banku BPS. Pokonanie 2250pkt. zostało wczoraj zrealizowane w bardzo dobrym stylu. Przy obrotach 14758 kontraktach rynek dotarł aż do poziomu 2273pkt. i zakończył notowania na 2260pkt. Atmosfera na rynkach zagranicznych zdecydowanie sprzyja wzrostom i na GPW również pojawiły się dodatkowe pieniądze na zakupy w sektorze bankowym (PKOBP wybiło się górą z korekcyjnego trendu spadkowego) oraz sektorze telekomunikacyjnym. Lokalne problemy (ALIOR S.A. i HANDLOWY S.A. mogą potencjalnie dużo stracić , gdyby upadł ZM KANIA S.A.) zeszły na dalszy plan. Dzisiejszy poranek zapowiada się optymistycznie, ze względu na silne zachowanie rynków amerykańskich i azjatyckich, ale trzeba się liczyć z tym, że część graczy zawsze realizuje zyski przed weekendem. Najbliższym oporem pozostaje 2295-2300pkt., a najbliższym wsparciem jest wczoraj pokonany opór przy 2250pkt.

Tomasz Czarnecki
Pobierz Puls Parkietu Pobierz Puls Parkietu

Partnerzy

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>
[x]