Gotowy
by zacząć?

Kontakt

Infolinia: 
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 17:15

tel.: 801 321 456
tel.: (22) 539 - 50 - 16


fax: (22) 539 - 55 - 56

mail: dm@dmbps.pl

IKE / IKZE

Dlaczego warto otworzyć IKE i IKZE w Domu Maklerskim Banku BPS?

System emerytalny w Polsce zbudowany jest, od czasu reformy emerytalnej dokonanej przez rząd Jerzego Buzka, na trzech filarach. Jeden, obowiązkowy wcześniej dla wszystkich ZUS, został zastąpiony przez dwa nowe - obowiązkowe filary (ZUS i OFE). Pojawił się także całkowicie nowy trzeci filar - dobrowolny, obejmujący: IKE - Indywidualne Konta Emerytalne, IKZE - Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego oraz PPE - Pracownicze Programy Emerytalne.


O ile, na nasze środki zgromadzone w ZUS czy OFE, czyli - w konsekwencji, na nasze świadczenia z tych dwóch instytucji, największy wpływ ma państwo, o tyle - IKE, IKZE i PPE działają na innych zasadach i w oparciu o inne regulacje. Nie mamy zatem wpływu na nasze składki odprowadzane do ZUS czy OFE (także na sposób ich lokowania), ale możemy mieć wpływ na to, co i w jaki sposób odłożymy i będziemy pomnażać na przyszłą emeryturę samodzielnie zakładając IKE lub IKZE i przyjmując odpowiednią (mniej lub bardziej ryzykowną) strategię inwestycyjną.

 

IKE i IKZE funkcjonują w oparciu o przepisy „Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego". Ustawa ta przewiduje możliwość samodzielnego gromadzenia oszczędności na emeryturę w jednej z pięciu grup podmiotów do których należą: domy maklerskie, banki, firmy ubezpieczeniowe, TFI i PTE. Decydując się na założenie IKE lub IKZE sami zatem wybieramy odpowiednią dla nas instytucję, czyli w konsekwencji - formę inwestycji i to, czy będziemy zarządzać naszymi środkami samodzielnie, czy też nie.

 

IKE i IKZE, które udostępnia swoim Klientom Dom Maklerski Banku BPS - są rachunkami maklerskimi. Analizując różne formy IKE i IKZE Najwięcej korzyści i możliwości gwarantuje właśnie posiadanie IKE lub IKZE maklerskiego. Podstawowe atuty to bardzo niski koszt obsługi takiego rachunku, oraz - co wazniejsze - realny wpływ na własne oszczędności. Oszczędzający ma możliwość samodzielnego wyboru bardzo róznych instrumentów, nie tylko uważanych za ryzykowne - akcji, ale również - bezpiecznych obligacji (zarówno skarbowych, jak i korporacyjnych), certyfikatów strukturyzowanych czy jednostek indeksowych.

 

Decydując się na IKE lub IKZE myślimy o przyszłości. IKE i IKZE posiadają szereg atutów, z których możemy korzystać już dziś. Wymieniając główne zalety IKE i IKZE maklerskiego, nie sposób pominąć preferencji podatkowych dla oszczędzających na IKE i IKZE. Ulga w „podatku Belki", możliwość odpisywania wpłat na IKZE od podstawy opodatkowania, elastyczność w zakresie wpłat, wyjątkowo korzystne zasady dziedziczenia środków i możliwość wycofania środków nawet przed emeryturą (jeśli zaistnieje taka potrzeba), stanowią dodatkowe i ważne zachęty do tego, aby zadbać o własną przyszłość i dodatkową emeryturę już dziś.

 

Jak założyć IKE i IKZE w Domu Maklerskim Banku BPS, o czym warto wiedzieć decydując się na taką formę oszczędzania, co powinno przyciągać naszą szczególną uwagę, gdzie możemy szukać dodatkowych wymiernych korzyści: finansowych, podatkowych i prawnych, oraz, przede wszystkim - dlaczego IKE i IKZE są lepsze od innych form odkładania środków na przyszłość - o tym możecie się dowiedzieć w niniejszym dziale poświęconym IKE i IKZE.

Dowiedz sie jak założyć rachunek IKE / IKZE

 

 

 

 

 

Partnerzy

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>
[x]